fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa - Rośliny na drodze do niepodległości

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wszystkim uczestnikom EDD, odwiedzającym Ogród Botaniczny w Powsinie w dniach 12-13.09 i 19-20.09 pokażemy piękno i siłę naszych roślin. Na wydarzenie obowiązują zapisy: warsztaty@obpan.pl

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by pokazać wszystkie zamorskie gatunki, opiewane przez Fiedlera, badane przez Forstera, Raciborskiego, oraz wielu innych polskich podróżników. Opowiemy o storczykach łowionych w Ameryce przez Warszewicza; laminariach na które patrzył okiem ekologa i ewolucjonisty młody Rostafiński, borealnych wierzbach i sudeckich reliktach zlodowaceń tropionych przez Wichurę i o drzewozbiorze Wodzickiego, jednym z najbogatszych arboretów XIX wieku, gdzie pewne gatunki aklimatyzowano wcześniej niż w Wielkiej Brytanii, Niderlandach czy Niemczech. Wspomnimy o Józefie Paczoskim, założycielu rezerwatu Askania Nowa na Ukrainie, niestrudzonym bojowniku o utworzenie Białowieskiego Parku Narodowego, twórcy fitosocjologii jako nowego działu botaniki. Będziemy zwiedzać nasz cudowny Ogród Botaniczny nie może więc zabraknąć wzmianek o Franciszku Kamieńskim – dyr. OB. w Odessie, odkrywcy zjawiska mikoryzy czy o Kazimierzu Bassaliku – dyrektorze OB. w Bazylei, a potem dyrektorze Instytutu w Puławach. Wizyta w kriobanku to z kolei czas na wspomnienie autora „Historii naturalnej lodu” – Boleslawa Dobrowolskiego. Aby publika nie ogryzała nam, że „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” zaprezentujemy też parę polskich roślin, po które przybywali cudzoziemcy. Chociażby nasze słynne świerki, których angielska nazwa do dziś odzwierciedla ich pochodzenie spruce – z Prus. Takoż „sosnę ryską” z Podlasia i Mazowsza, która Francuzi chcieli uprawiać w swoich górach.”

Wydarzenie w cyklu:

Rośliny na drodze do niepodległości

Wiele było dróg prowadzących do niepodległości, a na każdej towarzyszyły Polakom rośliny. Świadkami rozstań, marszów i bitew, bohaterami pieśni i wierszy towarzyszących żołnierzom i kurierkom były maki i chabry, dęby i lipy, i oczywiście Królowa Naszego Ogrodu: róża.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

02-973 Warszawa
ul. Prawdziwka 2

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie 02-973 Warszawa ul. Prawdziwka 2

Osoba kontaktowa: Agnieszka Deluga

Telefon: +48 669 253 565

E-mail: a.deluga@obpan.pl

WWW: https://www.ogrod-powsin.pl/

Informacja o organizatorze:

PAN Ogród Botaniczny w Powsinie to unikalne miejsce na mapie Warszawy. Jest domem dla ponad 8600 gatunków i odmian roślin pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Jest również placówką naukową i edukacyjną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.