fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa - "Moja droga" do plebiscytu na Powiślu w 1920 roku

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

13:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Zamkowe w Malborku, oddział zamek w Kwidzynie zaprasza na spotkanie z dziedzictwem historii i kultury na wystawie „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920”. Przygotowaliśmy dla publiczności oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prelekcję o działalności oświatowej w okresie międzywojennym na Powiślu i warsztaty z polskiej kaligrafii.

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa opowiemy mieszkańcom regionu i turystom, odwiedzającym zamek w Kwidzynie o 100. rocznicy plebiscytu na Powiślu w 1920 r. , kształtowaniu się granic po I wojnie światowej, wynikach głosowania oraz działalności i losach mniejszości polskiej związanej z tym wydarzeniem. Ważnym elementem działań podjętych przez Polaków po przegranym plebiscycie była walka o nauczanie języka polskiego w szkołach niemieckich oraz dążenie do utworzenia polskich szkół na Powiślu. Powstały wówczas polskie szkoły na ziemi sztumskiej m.in. w Waplewie, Podstolinie, Starym Targu i na ziemi kwidzyńskiej w Dubielu oraz słynne gimnazjum w Kwidzynie, które znane było z nowoczesnego i patriotycznego programu wychowania uczniów. Zostało ono spacyfikowane przez Niemców w 1939 roku. Był to tragiczny epilog walki o polską szkołę w Niemczech.
Dzieci uczyły się w szkołach m.in. religii, rodzimej mowy i kształtnego, wyraźnego i estetycznego pisma, czyli kaligrafii.
W celu głębszego poznania historii plebiscytu 1920 roku i życia polskiej mniejszości na Powiślu zapraszamy na wystawę, prelekcję i aktywne warsztaty, na których pokażemy dawne pismo.
Zaprezentujemy także interesujące i unikatowe zabytki ze zbiorów własnych muzeum w Kwidzynie oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Archiwum Akt Nowych w Warszawie i z prywatnych kolekcji. Na wystawie wyeksponujemy dokumenty traktatu wersalskiego, mapy, oryginalne karty do głosowania, gazety, fotografie, zabytki liturgiczne.

Partnerzy

sponsor: wieloletni program Niepodległa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

13:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, warsztaty

Lokalizacja:

Zamek w Kwidzynie, ul. Katedralna 1 , 82-500 Kwidzyn

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zamkowe w Malborku, oddział zamek w Kwidzynie

Osoba kontaktowa: dr Justyna Liguz, kierownik zamku w Kwidzynie

Telefon: tel. 669622266

E-mail: j.liguz@zamek.malbork.pl

WWW: https://www.zamek.kwidzyn.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zamkowe w Malborku, z oddziałami zamek w Kwidzynie i zamek w Sztumie.
Muzeum o charakterze historyczno-artystycznym oraz placówka kulturalno-oświatowa, powołana w 1961 r. Gromadzi głównie rzeźbę, malarstwo, rzemiosło artystyczne, militaria, detal architektoniczny, obiekty od XIV do XX w.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.