fbpx

"Etnograficznie o Siemieńcu i nie tylko" - dziedzictwo subregionu dobrońskiego

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tegoroczne EDD w Dobroniu rozpocznie etnograficzna prelekcja/opowieść zaprzyjaźnionej z Zespołem Pieśni i Tańca „Dobroń” etnografki Ani Smolińskiej z MAiE w Łodzi o żywym dziedzictwie subregionu dobrońskiego, którego nośnikiem jest Zespół.

16 września w sobotę o godz. 12:00 rozpoczniemy w Dobroniu tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa prelekcją/pogadanką/opowieścią Anny Smolińskiej, etnografki – na co dzień pracującej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, gdzie prowadzi Dział Wierzeń, Obrzędów i Folkloru, o żywym dziedzictwie subregionu dobrońskiego. Współpracująca i zaprzyjaźniona od 2021 r. z ZPiT „Dobroń” miała czas i możliwość przyjrzenia się działaniom i aktywności Zespołu, nawet w trudnych czasach pandemii Covid-19, co tylko utwierdziło ją w przekonaniu, jak bardzo członkowie „Dobronia” zaangażowani są w promowanie swojego dziedzictwa, które jest ciągle żywe. To dzięki tym ludziom w subregionie dobrońskim cały czas obchodzone są tradycje związane z religijnym rokiem obrzędowym, jak wielkanocne chodzenie z gaikiem i kogutkiem, czy bożonarodzeniowe kolędowanie. Ponadto Zespół cały czas podtrzymuje zwyczaje świeckie, wśród których warto zwrócić uwagę na wykonywany już tylko przez ZPiT „Dobroń” spektakl „Siemieniec”, który zachował się wyłącznie dzięki przeniesieniu tego unikatowego obrzędu przez choreografów współpracujących z Zespołem na scenę. Warto dodać, że obecnie trwają starania o wpisanie tego wyjątkowego dziedzictwa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, bądź na Rejestr dobrych praktyk w oparciu o konwencję UNESCO. O ciągle żywych dobrońskich tradycjach przekazywanych tu z pokolenia na pokolenie porozmawiamy sobie także i w materialnych kontekstach, dotyczących m.in. autentycznych i niezwykłych noszonych tu dobrońskich strojów ludowych.
Zapraszamy serdecznie!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dobroń 95-082, ul. Witosa 1a, Dobrońskie Centrum Kultury

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.