fbpx

Dzień otwarty Zajezdni Popowice

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zajezdnia Popowice to obiekt, który doskonale odzwierciedla zmiany polityczne, które wpływały na dzieje Wrocławia, a także pokazuje, jak zmieniał się transport zbiorowy na przestrzeni XX wieku. Obecnie pod jej dachem znalazły schronienie zabytkowe tramwaje oraz autobusy, zarówno te pieczołowicie odrestaurowane, jak i czekające na remont.

Zajezdnia Popowice powstała w 1901 r. i służyła, aż do II wojny światowej, Wrocławskiemu Towarzystwu Kolei Ulicznej, a później miejskiemu przewoźnikowi Tramwaje Miejskie Wrocław, przy czym tylko początkowo była tu regularna zajezdnia, z której każdego dnia wyjeżdżały tramwaje na linie, natomiast od dwudziestolecia międzywojennego znajdowały się tu warsztaty główne. Analogiczną funkcję obiekt pełnił po 1945 r., kiedy znalazł się w rękach Zakładów Komunikacyjnych Miasta Wrocławia, a później Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Miejsce niemieckich mechaników zajęli polscy, którzy aż do lat 70. XX w. naprawiali tu przedwojenne wagony, sukcesywnie wymieniane na nowszy tabor. W latach 90. XX w. następcą miejskiego przewoźnika stała się niezależna spółka naprawiająca tramwaje, a po jej upadku poszczególnym częściom zajezdni nadano różne funkcje. W ostatnich latach w części z hal schronienie znalazły zabytkowe tramwaje oraz autobusy, i to one – poza zabytkowymi budynkami – stanowią główną atrakcję Dnia Otwartego. W przyszłości w zajezdni planowane jest utworzenie muzeum poświęconego komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
Podczas Dnia Otwartego na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, przy ul. Legnickiej, zostaną wystawione pojazdy z różnych okresów – od niemieckiego wagonu z początku XX w., przez pierwszy tramwaj polskiej produkcji powstały po II wojnie światowej i pierwszy polski tramwaj szybkobieżny, po jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju. Będzie można zobaczyć m.in. tramwaje Linke-Hofmann Standard z 1929 r., Konstal N z 1949 r., Konstal 4N1 z 1960 r. czy Konstal 102Na z 1972 r. oraz autobusy Ikarus 260.32 z 1986 r., Jelcz PR110M z 1987 r., Jelcz L11 z 1989 r., Jelcz M11 z 1990 r. czy Jelcz M121MB z 1996 r. Najciekawszym obiektem będzie chyba jednak prezentacja wagonu Maximum z 1901 r. podczas prac restauratorskich. Zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda restaurowany tramwaj i jak przebiega proces odtwarzania instalacji elektrycznej, dzięki czemu już niedługo będzie mógł wyjechać na wrocławskie tory. Przewodnik będzie oprowadzał zwiedzających po wystawie taboru i terenie zajezdni. Tomasz Sielicki, badacz dziejów komunikacji zbiorowej w stolicy Dolnego Śląska, podczas wydarzenia wykład wygłosi, który będzie poświęcony wagonom typu Maximum kursującym po Wrocławiu. Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną także wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może bowiem poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów, wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe. Najcenniejszy jest tu najstarszy wagon tramwajowy zachowany we Wrocławiu – lora wieżowa z 1892 r. przeznaczona do prowadzenia napraw i konserwacji wprowadzanej wówczas we Wrocławiu sieci trakcyjnej. Niepozorna, choć wartościowa i wiekowa, jest lora transportowa z 1907 r. Odbędą się prezentacje pracy wirnikowego pługa odśnieżnego, wybudowanego w latach 80. XX w. na bazie wagonu Konstal 4N z lat 50. XX w. Zabytkowy tramwaj zapewni także dojazd na zajezdnię z centrum miasta. Planowane są też kursy zabytkowych autobusów, które będą dowoziły turystów na teren zajezdni. Zorganizowane zostaną także przejazdy wycieczkowe.
Zabytkowy tramwaj odjedzie z pl. Teatralnego (przystanek „Opera”) na Zajezdnię Popowice w godzinach: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
Zabytkowy tramwaj odjedzie z Zajezdni Popowice na pl. Teatralny w godzinach: 9:35, 10:35, 11:35, 12:35, 13:35
Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu na zabytkowej zajezdni tramwajowej Popowice. Powstała ona w 1901 r. jako pierwsza zajezdnia Wrocławskiego Towarzystwa Kolei Ulicznej, została przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo eksploatowało tramwaje konne).

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Osoba kontaktowa: Krzysztof Kołodziejczyk

Telefon: 509 311 435

E-mail: enusia@enusia.pl

WWW: https://kstm.pl/pl/

Informacja o organizatorze:

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego to stowarzyszenie wrocławskich miłośników komunikacji zbiorowej. Nasze cele to zachowywanie wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, odkrywanie historii transportu miejskiego, a także zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek z nim związanych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.