fbpx

Dzień Otwarty w Radio Opole

Data rozpoczęcia:

11 września 2017

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W poniedziałek 11 września w godz. od 9.00 – 14.00 zapraszamy na Dzień Otwarty w Radio Opole. O każdej pełnej godzinie przewodnik radiowy będzie bezpłatnie oprowadzał grupy po rozgłośni. Będzie można odkryć tajemnice funkcjonowania Radia Opole, zobaczyć infrastrukturę techniczną, redakcję, studia reżyserskie i lektorskie oraz zgłębić historię legendarnego Studia „M”.

W ramach tegorocznej edycji EDD, Radio Opole przygotuje również specjalne audycje poświęcone problematyce ochrony dziedzictwa i krajobrazu oraz przybliży ideę Europejskich Dni Dziedzictwa – jedynego takiego w Polsce święta zabytków.

Radio Opole to jedyna publiczna rozgłośnia Śląska Opolskiego. Spełnia swą misję informacyjną, społeczną i kulturową na poziomie regionalnym i lokalnym. Jest też najstarszą, bo istniejącą od 1952 roku, rozgłośnią w Opolskiem. W 1994 r. rozgłośnię przeniesiono Radia Opole do nowej siedziby przy ul. Strzelców Bytomskich 8, gdzie mieści się po dziś dzień. W nowej siedzibie zainstalowano nowoczesny sprzęt do cyfrowej obróbki dźwięku, skomputeryzowano całkowicie emisję i nadawanie. Była to w owym czasie najnowocześniejsza technicznie rozgłośnia w Europie.

Nasza obecna siedziba powstała w 1925 jako gmach izby handlowo-przemysłowej dla prowincji górnośląskiej. Fasada budynku, a zwłaszcza portale wejściowe ozdobione są płaskorzeźbami autorstwa Thomasa Myrtka, które przedstawiają zawody rzemieślnicze oraz górnicze (związane z górnictwem wapienno-cementowym). W późniejszych latach budynek funkcjonował jako siedziba Wojewódzkiego Domu Kultury oraz od 1994 jako siedziba Radia Opole. Wewnątrz naszej rozgłośni znajdziemy wiele pomieszczeń pełnych historycznego dziedzictwa. W naszej fonotece znajdują się unikalne zbiory związane z KFPP w Opolu, a większość archiwalnych materiałów dźwiękowych fonoteki można śmiało określić mianem naszego dziedzictwa kulturowego.

Studio M Radia Opole wraz z reżyserką to miejsce przepełnione historią polskiej muzyki. Początki jego działalności sięgają wczesnych lat KFPP, jako miejsca prób największych gwiazd przed swoimi występami. Obecnie studio spełnia swoją muzyczną misję będąc miejscem nagrań dla młodych zespołów z regionu [np. Bakshish czy Bongostan] oraz salą koncertów muzyki wykonywanej przez zespoły chcące szerzej przedstawić się opolskiej publiczności. Tuż przy budynku rozgłośni znajduje się przepiękny ogród radiowy w którym to mieści się rzeźba \”Damy Pasiecznej\”, której historia związana z Powodzią Tysiąclecia w 1997 i przy której odbywają się coroczne spotkania mieszkańców wyspy Pasieki upamiętniających to wydarzenie.

Radio Opole to zatem nie tylko samo radio, ale również budynek rozgłośni i jego otoczenie. Te trzy elementy tworzą razem niesamowitą mieszaninę historii, tradycji, nowoczesności i technologii, która idealnie wpisuje się w szeroko rozumiane pojęcie europejskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Organizator:

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Opolu \”RADIO OPOLE\” S.A.

45-084 Opole, ul. Strzelców Bytomskich 8, tel. 77 4013100

e-mail:biuro@radio.opole.pl, www.radio.opole.pl

 

Data rozpoczęcia:

11 września 2017

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Opolu \

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Opolu \

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.