fbpx

"Dzień Chemika, szklarska historia Dąbrowy Górniczej"

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Dąbrowie Górniczej w Domu Kultury Ząbkowice, zorganizujemy wyjątkową imprezę z wystawą szkła z HSG Ząbkowice, wykładem, pokazem filmowym, która połączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesną potrzebą zaznaczenia rangi dziedzictwa regionalnego.

„Dzień Chemika” to wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i hut szkła, która ma wymiar symboliczny historycznie został on uchwalony przez Radę Ministrów i Centralą Radę Związków Zawodowych dnia 9 stycznia 1964 roku. W tym dniu odbywały się wszelkie uroczystości w zakładach przemysłu chemicznego, ceramicznego, szklarskiego i papierniczego.

Sobota 16/09/2023:

– 11:00-20:00 wystawa szkła z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, z niebywałą atrakcją jaką jest największy świecący witraż projektu Jana Sylwestra Drosta.

– 14:00-15:00 wykład „Szklane Zagłębie” dr Kaliny Bańki – Kulki będzie się odnosił do regionalnego dziedzictwa; projektantów i projektantek, artystów i artystek szkła związanych z regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Punktem wyjścia stanie się bogate wzornictwo huty HSG Ząbkowice.
Kalina Bańka – Kulka, urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 roku jest pracownikiem dydaktycznym (obecnie na stanowisku adiunkta). Współtworzy Pracownię Witrażu i Działań graficznych w szkle na macierzystej uczelni. Zrealizowała dziesięć wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą (m.in.: U.S.A, Włochy, Dania, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy). Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła, designu i grafiki.

– 16:00-17:00 pokaz filmu o Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice.

– 18:00-20:00 spotkanie integracyjne byłych pracowników huty, uczestników wydarzenia w atmosferze świętowania i zabawy przy grillu.

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Domu Kultury Ząbkowice powstał w partnerstwie z Pałacem Kultury Zagłębia. Wydarzenie dofinansowane ze środków konkursowych w ramach Kultury i Sztuki z Miasta Dąbrowy Górniczej na rok 2023.

Zdjęcia: Weronika Sołtysiak, Aleksandra Michalska, Joanna Dworska

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, inne

Lokalizacja:

PKZ Dom Kultury Ząbkowice ul. Chemiczna 2, Dąbrowa Górnicza

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Fabryka Kulturalna

Osoba kontaktowa: Ewa Dzieciaszek

Telefon: 506418147

E-mail: ffk@fundacjafabrykakulturalna.pl

WWW: http://fundacjafabrykakulturalna.pl/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Fabryka Kulturalna, działa od 2017 roku w Dąbrowie Górniczej. Zdefiniowała regionalne dziedzictwo jakim jest szkło z Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Promuje dziedzictwo na miarę ogólnopolską, przywracając pamięć o projektantach i hutnikach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.