fbpx

Dzień Bolesława Biegasa w Ciechanowie

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dzień Bolesława Biegasa w Ciechanowie

9 września 2017 r. (sobota)

godz. 11.00 spotkanie przed Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii   Konopnickiej, zwiedzanie muralu „Wątpliwe pytania” i wyjaz autokarem śladami Biegasa. W programie wycieczki zwiedzanie miejsc rodzinnych oraz inspirujących artystę:

 – Zamku Książąt Mazowieckich,

 – Koziczyna  (miejsca urodzenia artysty)

 – kościoła pw. Trójcy Świętej w Koziczynku (miejsca chrztu)

 – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (obiad w Domku Ogrodnika – koszt obiadu pokrywa uczestnik!!!),

ok. godz. 16.00 – zwiedzanie wystawy w Galerii im. Bolesława Biegasa, prelekcja multimedialna dr Teresy Kaczorowskiej „Bolesław Biegas – znany – zapomniany geniusz z  Mazowsza”

               

Impreza zorganizowana z okazji 140. rocznicy urodzin i podjęcia Uchwały przez Sejm RP upamiętniającej Bolesława Biegasa.

Udział bezpłatny, koszt obiadu pokrywa uczestnik.


Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954) – rzeźbiarz, malarz, dramatopisarz. Urodził się w Koziczynie pod Ciechanowem, w ubogiej rodzinie chłopskiej, wcześnie osierocony przez rodziców, do dwudziestego roku życia był analfabetą. Jego talent rzeźbiarski – kiedy pasąc krowy lepił figurki z gliny i rzeźbił pasterskie kije – odkrył najpierw miejscowy ksiądz Aleksander Rzewnicki, a później zacni obywatele Ziemi Ciechanowskiej: dr Franciszek Rajkowski, hrabia Adam Krasiński, a przede wszystkim Aleksander Świętochowski. To twórca polskiego pozytywizmu zmienił nazwisko z Biegalskiego na Biegasa i pomógł mu otrzymać dwa stypendia: najpierw na studia w Szkole Sztuk Pięknych Krakowie (1896-1901), a w 1901 roku na wyjazd do Paryża, gdzie Biegas zdobył niezwykły rozgłos. Miał liczne wystawy, był wyróżniany nagrodami i medalami, należał do awangardowej secesji wiedeńskiej.

   Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno–secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, zwłaszcza Olgi Boznańskiej, wielu kompozytorow (Chopina, Berlioza, Wagnera i innych), czy poetów (Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego). Tworzył dzieła o walorach prekursorskich – uważa się, że jego rzeźba „Księga życia” wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego Dunikowskiego, zaś prace „Ziemia”, „Miłość śmierci”, czy „Pałace zaczarowane” realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w wyobraźni surrealistów.

   Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów „Wampiry wojny” (wykonany w latach 1914–1918, będący potępieniem bezwzględności tej wojny), obrazy sferyczne, czy cykl „Sławni Ludzie”.  Bolesław Biegas dał się też poznać jako autor 16 dramatów („Graczak”, „Owczarek”, „Lechit”, „Saturn” i inne).

   Obecny renesans zainteresowania twórczością Bolesława Biegasa łączy się z docenieniem dziedzictwa secesji i sztuki międzywojnia, szczególnie symbolizmu. Od lat 70. XX wieku jest organizowanych wiele wystaw, na których prezentowane są także dzieła malarskie i rzeźbiarskie Bolesława Biegasa. Jego rzeźby i obrazy są dziś cenione i osiągają na światowych aukcjach coraz wyższe ceny.

   W Paryżu Biegas został członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, któremu pod koniec życia zapisał cały majątek i dorobek artystyczny. Artysta spoczywa  nad Sekwaną, w Bibliotece Polskiej na Wyspie św. Ludwika mieści się jedyne w świecie Muzeum Biegasa zaś w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej – jedyna  Galeria im. Bolesława Biegasa, w której zorganizowano już dwie wystawy prac artysty.


Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.