fbpx

Dziedzictwo krajobrazu. Częstochowa – Wrzosowa

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy w sobotę 16 września na spacer z „geologii historycznej, ekologii i historii pn.Dziedzictwo krajobrazu. Częstochowa – Wrzosowa.

Spacer będzie opowieścią o zamierzchłej przeszłości w Częstochowie i zacznie się przy uskoku (morenie polodowcowej), nazywanym Wzgórzem Piaskowym we Wrzosowej. Ta pamiątka z prehistorii, gdzie można zaobserwować wpływ na krajobraz cofającego się lodowca, będzie tłem do rozmowy o trzech okresach zlodowacenia, o skałach i jej rodzajach, które możemy spotkać w tej części miasta. Położenie miejscowości na wzniesieniu powoduje, że zabudowa ma ciekawą, kaskadową formę. Uzupełnieniem informacji będzie wizyta w lapidarium geologicznym usytuowanym na dziedzińcu przy Zespole Szkół we Wrzosowej.

Następnie uczestnicy udadzą się na teren byłego kamieniołomu, który nosi nazwę Wzgórze Kamionka ( lub Wrzosowa Góra lub  Wrzosowskie Szachta – 316 m npm). Uczestnicy spaceru na chwilowy odpoczynek zaproszeni zostaną nad staw we Wrzosowej. Staw będzie  przyczynkiem do rozmowy o Ziemi, Przyrodzie i Życiu.

Na koniec uczestnicy udadzą się do wyrobiska glin i iłów w Korwinowie. Tam także porozmawiamy o problemach współczesnych tj. coraz trudniejszym pozyskiwaniem czystej wod, coraz większą ilością osób wykluczonych, człowiek współczesny jest twórcą bogactwa i biedy.

 

Prowadzący: Elżbieta Gumuła. Dojazd autobusem 53  (bilety we własnym zakresie). Zbiórka: godz. 9.00, Konduktorownia , ul. J. Piłsudskiego 34/36, Częstochowa.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy !

 

Organizator:

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Miejski im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie

42 – 200 Częstochowa; Pałac Ślubów 19/21  

e-mail: omczestochowa.pttk@o2.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Konduktorownia

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.