fbpx

„Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach”

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Opowieści ludowe są ważną częścią regionalnej tożsamości, a zawarte w nich przekazy, kształtowały pokolenia Górnoślązaków. Podczas oprowadzania pt. „Duchy kopalni” przewodnicy opowiedzą o śląskich strachach, demonach i legendach.

Czy Skarbnik był na kopalni postacią pozytywną? Jak można udomowić jaroszka? I czy we współczesnych stawach i rzekach mieszkają jeszcze utopce? Ścieżka zwiedzania „Duchy kopalni” to propozycja dla wszystkich zainteresowanych tematyką śląskich podań ludowych i niezwykłych postaci, które przez lata zamieszkiwały wyobraźnię Górnoślązaków. Podczas oprowadzania przewodnicy opowiedzą o śląskich strachach, demonach i legendach, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię dzieci i dorosłych, pouczały i tłumaczyły istniejący świat, a dziś wzbogacają dziedzictwo śląskiej kultury i wciąż zachwycają plastycznością przekazu i humorem. Pokażemy dzieła prezentowane w Galerii plastyki nieprofesjonalnej, przejdziemy przez budzącą największe zainteresowanie wystawę historyczną „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz przeczytamy kilka opowieści z dreszczykiem.

Tagi:

aktywne

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Śląskie w Katowicach
Dobrowolskiego 1

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Śląskie w Katowicach

Osoba kontaktowa: Beata Grochowska

Telefon: 504269232

E-mail: b.grochowska@muzeumslaskie.pl

WWW: https://muzeumslaskie.pl/pl/

Informacja o organizatorze:

Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 200-lecia kopalni Ferdinand/Katowice, program jest oparty o motywy dziedzictwa związanego z kulturą górniczą. W programie, oprócz propozycji merytorycznych skierowanych do pasjonatów, znajdą się też lekkie formy rozrywki rodzinnej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.