fbpx

Duchowość średniowiecza w sandomierskim zamku

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę10 września o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy do zamku w Sandomierzu. W programie m.in.:

– wykład na temat znaczenia fotografii w utrwalaniu wizerunków pamiątek przeszłości i dziejów,

– otwarcie wystawy plenerowej pt. „Sandomierskie widoki”,

– promocja albumu towarzyszącego wystawie.

 

Sandomierskie Wzgórze Zamkowe wraz z zamkiem królewskim to miejsce, na którym wysiłek ducha wielokrotnie w okresie średniowiecza zaznaczał się czynami rycerskimi i hojnymi aktami fundacyjnymi świątyń i klasztorów, które niewątpliwie świadczą o głębokiej religijności miejscowych władców. Wysiłek ten zmieniał przez to bieg historii i kształtował nowe oblicze duchowe terenów rozległej Ziemi Sandomierskiej.

W czasach średniowiecza, bo tych czasów dotyczyć będzie spotkanie, duchowość miała swój najpełniejszy wyraz w postaci czynu rycerskiego i ideału życia monastycznego. Rycerskie ideały, takie jak: walka w obronie wiary i sprawiedliwości oraz wspaniałomyślność, skłaniały rycerza do tego by osiągnąć sławę a nawet sięgnąć opinii świętości za życia. W tym m.in. celu w połowie XII w. książę Henryk Sandomierski poprowadził stąd swoją drużynę rycerską do Palestyny w celu odbicia z rąk niewiernych Grobu Pańskiego. Dostrzec można tutaj motywy duchowości krucjatowej, przynajmniej w odniesieniu do arystokracji rycerskiej. Są to czasy, w których starano się zrealizować projekt św. Augustyna o Civitas Dei – Państwie Bożym na ziemi. Ideał osobowego życia ziemskiego najpełniej można było realizować będąc rycerzem i mnichem, czyli w zakonach rycerskich Joannitów, Templariuszy czy też Rycerzy Najświętszej Marii Panny.

Duchowość średniowieczna objawiała się nie tylko w takiej postaci. Sandomierski Zamek był świadkiem głębokiej religijności średniowiecznej a może nawet mistycyzmu niewiast – wdów: księżnej Grzymisławy, już za życia cieszącej się opinią świętości, Kingi (Kunegundy) późniejszej błogosławionej i świętej, która spędziła w Sandomierzu wczesne lata swojego życia, czy też błogosławionej Salomei, fundatorki pierwszego zgromadzenia Zakonu Świętej Klary na ziemiach polskich.

 

Organizator:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

27-600 Sandomierz, ul. Zamkowa 12; tel. 15 6445757, w. 22, e-mail: historia@zamek-sandomierz.pl ,www.zamek-sandomierz.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.