Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej.
Data rozpoczęcia:
19 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
19 września 2020
sobota
13:00
Serdecznie zapraszamy na wykład i prezentację multimedialna pt. Droga życiowa dr Natalii Weisselbergowej, założycielki w Będzinie pierwszego w Zagłębiu nowoczesnego laboratorium medycznego.
W dniu 19 września o godzinie 10.00 zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich na opowieść – popartą prezentacją multimedialną , która przybliży pracę laboratorium w Będzinie, czyli pierwszej, nowoczesnej placówki medycznej na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego w latach 1929-1939. Działalność będzińskiego laboratorium związana była z ogromnym nakładem sił jego założycielki dr Natalii Weisselbergowej, którą droga życiowa przywiodła ze Lwowa do naszego miasta. Słuchaczom zostanie przedstawiony ciekawy splot wydarzeń wpływający na fakt otwarcia w Będzinie placówki wykonującej wszystkie aktualne wówczas badania: kliniczne, chemiczne, bakteriologiczne, serologiczne.
Ten mało znany wątek z historii naszego miasta pozwoli skupić uczestników na „drodze” Będzina ku budowaniu nowoczesnego miasta w Niepodległej Polsce. Prezentacja multimedialna wraz z wykładem odbędzie się w Pałacu Mieroszewskich – Sala Wodzów Antycznych. Po prelekcji wszystkich uczestników spotkania zapraszamy na spacer do miejsca (ul. Małachowskiego), w którym funkcjonowała ta nowoczesna placówka medyczna. Na miejscu prelegent opowie o historii własnościowej kamienicy oraz zobaczymy co ciekawego obecnie mieści się w tej historycznej przestrzeni naszego miasta.
Miejsce: Sala Wodzów Antycznych, Pałac Mieroszewskich
Tagi:
Data rozpoczęcia:
19 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
19 września 2020
sobota
13:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie
Osoba kontaktowa: Magdalena Hoły
Telefon: 322677707
E-mail: edukacja@muzeumzaglebia.pl
WWW: https://muzeumzaglebia.pl
Informacja o organizatorze:
Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 roku. W chwili obecnej Muzeum oferuje do zwiedzania następujące obiekty: Pałac Mieroszewskich, Zamek wraz z wieżą, Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia Będzińskie.