Droga staroitalskiego bóstwa - Janusa do Częstochowy.
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
19:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
20:30
Serdecznie zapraszamy na wykład dr Antoniny Żaby połączony ze zwiedzaniem zakrystii kościoła i biblioteki klasztoru św. Barbary w Częstochowie.
O tym, że klasztor Paulinów ma swoją siedzibę na Jasnej Górze w Częstochowie wiedzą wszyscy, których interesują dzieje sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Mniej osób wie, że nieopodal klasztoru jasnogórskiego zlokalizowany jest jeszcze jeden pauliński zespół klasztorny. Składa się on z trzech obiektów: kościoła i klasztoru pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Barbary, dziewicy i męczennicy oraz kaplicy z cudownym źródełkiem.
Wybudowane w latach 1637-1643 obiekty klasztorne, zwyczajowo, nazywane są kościołem i klasztorem św. Barbary. Obiekty te były wielokrotnie niszczone i odbudowywane, ale również celowo przekształcane, wzbogacane i modernizowane. W wyniku takich działań m.in. zamalowano część barokowych fresków zlokalizowanych w zabytkowych wnętrzach zespołu. W roku 2016 zakończone zostały prace konserwatorskie jednego z takich fresków. Jest to fresk na sklepieniu kościelnej zakrystii. W jego centrum usytuowana jest postać staroitalskiego bóstwa o dwóch twarzach, Janusa. O tym, jaką drogą przedstawienie to mogło dotrzeć do Częstochowy będzie mowa w przygotowanym przez organizatorów wydarzenia wykładzie i publikacji. Poza zakrystią można będzie zwiedzić pomieszczenie biblioteki klasztornej z freskiem sklepiennym przedstawiającym dwunastoletniego Jezusa nauczającego w świątyni.
Tagi:
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
19:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
20:30
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Kościół św. Barbary, Częstochowa, ul. Św. Barbary 51 (skrzyżowanie z ul. św. Augustyna) ok. 600 m na południe od Jasnej Góry.
Organizatorzy
Nazwa:
- Zakon Paulinów – klasztor św. Barbary w Częstochowie
- Antonina Żaba
Osoba kontaktowa: Antonina Żaba
Telefon: 730 758 793
E-mail: czjanus@o2.pl
Informacja o organizatorze:
Paulini zostali sprowadzeni do Częstochowy, na Jasną Górę, w roku 1382 z Węgier. W XVII w. utworzono w mieście nowy klasztor św. Barbary (na potrzeby nowicjatu). W nim rezydują Paulini organizatorzy zwiedzania.
Wykład poprowadzi Antonina Żaba członek Komisji Malarstwa Ściennego PKN ICOMOS.