fbpx

Droga Joanna - industrialna księżniczka

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Droga Joanna – industrialna księżniczka.
Wystawa on-line

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line opisującą historię jednej z najciekawszych kobiet w historii Śląska. – Joanny Schaffgotsch, zwanej „śląskim Kopciuszkiem” lub „”industrialną księżniczką”. Ta wyjątkowa kobieta wspierała ubogich i sieroty, fundowała ochronki, szpitale, kościoły, szkoły i zakłady przemysłowe. Była pionierem w tworzeniu nowoczesnego przemysłu na Śląsku. W jej zakładach, jako pierwszych na kontynencie, w 1883 roku zastosowano w podziemiach kopalni, pierwsze kolejki elektryczne. Jest godną spadkobierczynią spadku, po Karolu Godulli – ojcu preindustrialni .
Wystawa opisuje również słynny ród Schaffgotschów, który zapisał się złotymi głoskami na Śląsku i w czasach Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 roku. Wystawa będzie dostępna na naszej witrynie internetowej.

Wydarzenie w cyklu:

Spotkania przed mauzoleum

Spotkania przed mauzoleum, rozpoczęły się w 2017 r., i promują osobę hrabiny Joanny i jej rodziny Schaffgotsch. Zasłużonej dla ziemi śląskiej, dbającej o ubogich, kościoły i rozwój przemysłowy ziemi śląskiej.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Mauzoleum Kopice

Osoba kontaktowa: Maciej Mischok

Telefon: 669444554

E-mail: maciej.mischok@gmail.com

WWW: http://www.mauzoleumKopice.pl

Informacja o organizatorze:

Mauzoleum Kopice, to grupa ludzi pod przewodnictwem Macieja Mischoka, który zauważył wraz z ks. proboszczem Jarosławem Szelągiem sprawę ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Dzięki ich działaniu, udało się odrestaurować mauzoleum kopickie. Więcej na www.mauzoleumKopice.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.