fbpx

Dobrońskie dożynki parafialne z korowodem i oprawą Zespołu Pieśni i Tańca "Dobroń"

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:30

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Korowód dożynkowy rozpoczyna się na pół godziny przed uroczystą Mszą Świętą (Sumą). Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca DOBROŃ idą w korowodzie dożynkowym za wieńcami dożynkowymi niesionymi przez gospodynie i gospodarzy i z Dobronia i okolicznych wsi.

Korowód dożynkowy rozpoczyna się na pół godziny przed uroczystą Mszą Świętą (Sumą). Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca DOBROŃ idą w korowodzie dożynkowym zazwyczaj za wieńcami dożynkowymi przygotowywanymi i niesionymi przez gospodynie i gospodarzy i z Dobronia oraz okolicznych miejscowości należących do tutejszej parafii. Zespół i kapela ubrani są w oryginalne stroje dobrońskie, a w trakcie przemarszu śpiewają regionalne (choć nie tylko) pieśni dożynkowe. Po dojściu do miejscowego, drewnianego Kościoła św. Wojciecha, zajęciu miejsca, biorą czynny udział w Mszy oprawiając jej stałe części muzycznie i wokalnie, wspólnie z tutejszym organistą. Warto przyjść, przyjechać – po prostu przybyć, zobaczyć i włączyć się w tę tradycję kultywowaną w tym miejscu od pokoleń. Zaobserwować, że nie tylko grupa dorosła Zespołu, ale także dzieci w zapaskach, czy całych strojach dobrońskich, włączają się w to ludowe święto dziękczynne za żniwa i zebrane plony.
Zapraszamy do Dobronia 17 września 2023 r., w niedzielę o godz. 11:30.

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:30

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Dobroń 95-082, Kościół św. Wojciecha w Dobroniu

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.