fbpx

"Dobroń" i Przyjaciele - Festiwal Folkloru Regionalnego. Koncert plenerowy

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Koncert plenerowy w formie mini festiwalu ma na celu przedstawienie szerokiej publiczności skali różnorodności folkloru regionu łódzkiego. Ideą jest prezentacja na scenie przyśpiewek i tańców ludowych z okolic Dobronia, Sieradza, Łowicza czy Opoczna.

Zaprzyjaźnione z „Dobroniem” Zespoły, jak i oczywiście sam „Dobroń” wystąpią na scenie w oryginalnych strojach ludowych i takich aranżacjach. Stąd też tytuł „Dobroń” i przyjaciele, bo Zespół zaprasza do udziału chętne, zaprzyjaźnione grupy reprezentujące poszczególne regiony i subregiony.
Ażeby ten cel osiągnąć, Zespół zaprosił do współpracy w charakterze partnera właścicieli obiektu wypoczynkowo – rekreacyjnego „Dobronianka”, na terenie którego znajduje się także atrakcyjne mini Zoo. Obiekt ten ma idealną lokalizację – znajduje się w Dobroniu, w bliskiej odległości od Łodzi, przy dużym węźle komunikacyjnym S14.
Wybór sobotniego popołudnia jest również w pełni zamierzony, ponieważ wtedy zazwyczaj przygotowywane są tam rozmaite atrakcje, które ściągają rzesze gości, w tym rodziny z małymi dziećmi z całej okolicy i nie tylko. Dzieje się tak, ponieważ Dobronianka to miejsce, gdzie ludzie chętnie łapią oddech z dala od wielkomiejskiego zgiełku, spędzają czas z bliskimi na łonie natury. Na terenie obiektu znajduje się park ze zwierzętami, dmuchane atrakcje, strefa rekreacyjna, piaszczysta plaża, leśna strefa relaksu, kawiarnia, klimatyczne altany i mostki, zbiornik wodny z rowerkami i wiele innych. To z pewnością zapewni planowaną, bardzo szeroką docieralność przekazu.
Dodatkowo – co dla naszego projektu jest ogromnie istotne – na terenie obiektu znajduje się duża scena plenerowa wraz z miejscem dla publiczności oraz udostępnionymi, zamykanymi pomieszczeniami, które będą pełnić funkcję garderoby. Ponadto w razie niepogody będzie do dyspozycji duży, profesjonalny namiot mieszczący kilkaset osób, w którym w bardzo dobrych warunkach grupy taneczne mogą także prezentować swój program, a publiczność komfortowo oglądać spektakl.
Zapraszamy serdecznie w sobotę 16 września 2023 r. o godz. 17:00!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

17:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert, zabawa dla dzieci

Lokalizacja:

Dobronianka, Gliniana, 95-082 Dobroń

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

PiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.