fbpx

Dni otwarte w Osadzie Średniowiecznej

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę, 17 września w godz. 9.00 – 18.00 serdecznie zapraszamy na dni otwarte w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Zapraszamy m.in. do udziału w warsztatach prezentujących codzienne życie i obyczajowość średniowiecznych rzemieślników z Gór Świętokrzyskich:

– godz. 12.00 – 13.00 warsztaty garncarskie

– godz. 14.00 – 15.00 warsztaty kaligrafii

– godz. 16.00 – 17.00 warsztaty tkackie

– godz. 9.00 – 18.00   zwiedzanie osady

 

Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Wioska została wybudowana na działce o powierzchni ok. 1,63 ha. W Osadzie zlokalizowane są drewniane chatki z XII/XIV w. które w interaktywny sposób ukazujących życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika tj. garncarza, tkacza, kowala czy rymarza.

Ponadto wioska stanowi bazę infrastrukturalną dla gier terenowych pn. „Kraina Legend Świętokrzyskich” odwołujących się do lokalnych legend, w szczególności pokazujących proces przyjęcia chrześcijaństwa przez Słowian, ukazujących słowiańską mitologię i ich pozostałości w obecnych zwyczajach. Gry terenowe stanowią innowacyjny produkt zapewniający edukację przez zabawę. Oferta Wioski stanowi uzupełnienie funkcji edukacyjnej Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu o atrakcyjne w formie przedstawienie początków chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim.

Osada została podzielona na 3 części:

– I strefa położona na zboczu od strony drogi prowadzącej na Święty Krzyż: funkcja socjalno – rekreacyjno – gastronomiczna z karczmą regionalną, bramą główną –  „wehikułem czasu” oraz placem zabaw „grodziskiem”;

– II strefa „sacrum” pośrednia położona na niewielkiej wyniosłości, do której przechodzi się przez pomost drewniany nad potokiem – okresowym dopływem rzeczki Hutki. W tej sferze znajduje się: staw „mokradło”, Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody, amfiteatr;

– III strefa z osadą słowiańską z budownictwem nawiązującym do średniowiecza składając się z chat, warsztatów prezentujących poszczególne rzemiosła i studnią po środku. Znajdują się tu: gospodarstwo domowe, warsztat garncarski, warsztat obróbki drewna, warsztat rymarski i szewski, chatka zielarki.

Wnętrza poszczególnych obiektów stanowią rekonstrukcję warunków życia codziennego w okresie wczesnego średniowiecza.

Rekonstrukcje chat i budynków rzemieślniczych nawiązujące do epoki średniowiecza wzbogacone zostały o szereg atrakcyjnych interakcyjnych warsztatów i pokazów.

 

W szerokiej ofercie obiektu każdy może znaleźć coś dla siebie: m.in. tkackie, zielarskie połączone z warsztatami średniowiecznych kulinariów, garncarskie, kowalskie i szewskie, czerpania i lakowania papieru, tańca średniowiecznego, kaligrafii średniowiecznej oraz tajemnicze „Wyczaruj coś z niczego”. Goście mogą także wziąć udział w osadowej grze terenowej oraz animacjach i zabawach pod hasłem „Średniowieczne harce i psoty”.

Wspaniałe przygody, emocjonujące spotkania z rzemieślnikami średniowiecznymi, postaciami z przeszłości oraz tajemnicze wyprawy – gwarantowane!

 

Wstęp wolny. Udział grup w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji (grupy liczące max 25 osób) pod numerem tel. 41 2608151.

 

Organizator:

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, Huta Szklana 37, 26 – 004 Bieliny

Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

26 – 004 Bieliny, ul. Partyzantów 3, tel. , tel. 41 2608151, e-mail: k.witkowska@bieliny.pl

www.bieliny.pl, www.osadasredniowieczna.eu

 

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.