Dawny duch w nowej przestrzeni
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej planuje w tym roku sprawić, by w przestrzeni Parku Etnograficznego zagościł ponownie ożywiający niegdyś przeniesione do niego obiekty duch. Będzie to okazja do spotkania z kulturą dawnej wsi.
O tych aspektach życia Lasowiaków i Rzeszowiaków uczestnicy imprezy będą mogli usłyszeć w dwóch obiektach, w których dyżurować będą pracownicy muzeum. Pierwszym z nich będzie chałupa z Jeziórka, w której odtworzony został warsztat pracy rzeźbiarza i lutnika. W niej pracownik MKL będzie opowiadał o elementach wnętrza mających znaczenie religijne lub magiczne. Drugim – zabytkowa olejarnia, gdzie przed Adwentem i Wielkim Postem gospodarze zbierali się, by tłoczyć olej lniany do kraszenia potraw. Wizyta w olejarni będzie dla odwiedzających okazją do wysłuchania opowieści o roku liturgicznym i związanych z nim tradycjach.
Najważniejszym miejscem dla życia duchowego wsi był kościół. Świątynia pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa będzie też niezwykle istotnym obiektem dla przebiegu EDD w kolbuszowskim skansenie. Od godziny 12 do 16 kościół będzie otwarty dla zwiedzających, a przewodnik będzie opowiadał o jego historii i o zabytkach, które w nim się znajdują. O 16.30 odbędzie się msza św. trydencka, w takiej formie, w jakich jeszcze do lat siedemdziesiątych była odprawiana w rzochowskim kościele i innych rzymskokatolickich świątyniach. Oprawę muzyczną zapewni chór II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, który da po mszy półgodzinny koncert muzyki sakralnej.
Uzupełnieniem całości będzie prezentacja wytwarzania świec z wosku pszczelego – niezbędnego elementu wyposażenia ołtarza, a także przedmiotu obecnego niegdyś w każdej chłopskiej chacie. Prezentacje w chałupie z Brzózy Stadnickiej odgodz.14 do 16 będzie przeprowadzał Adam Galas – pszczelarz i rzemieślnik spod Wielopola Skrzyńskiego, gdzie tradycja wytwarzania świec utrzymuje się już od setek lat.
Tego dnia Muzeum planuje tchnąć starego ducha także w inny obiekt – karczmę z Hadli Kańczudzkich. Przy niej o godz. 18 odbędzie się kończąca imprezę potańcówka przy muzyce wykonywanej przez Kocirbę i Kapelę z Huty Komorowskiej – zespoły nawiązujące do repertuaru i instrumentarium przedwojennych kapel weselnych z Puszczy Sandomierskiej. Zabawa zostanie poprzedzona trzygodzinnymi warsztatami tradycyjnych tańców wiejskich. W czasie całej imprezy będzie można w szkole z Trzebosi zakupić potrawy regionalne.
Program imprezy:
12–16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty
13–16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi
14–16 – pokazwykonywania świec w chałupie z Cierpisza
16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
18–20 – potańcówka przy karczmie z Hadli Kańczudzkich
Data rozpoczęcia:
18 września 2016
niedziela
Kategorie wydarzenia:
gawęda / opowieść, festyn / biesiada, zwiedzanie, wycieczka / spacer, koncert, inne
Organizator
Nazwa: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej