fbpx

Czytanie performatywne "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

17:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zespół aktorski Teatru kreatywnie przedstawi fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej!
Wydarzeniu w ramach EDD będzie towarzyszył konkurs na fanpejdżu Teatru. Do wygrania zwiedzanie wyremontowanej siedziby przy Sienkiewicza 32! Rozdamy gadżety EDD!

Zespół aktorski Teatru zaprezentuje fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiające przekrój polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książkowej ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny, nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Ponadto na fanpejdżu Teatru, tego dnia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa o godzinie 11.00 przeprowadzimy Konkurs nawiązujący do pokoleniowych tradycji rodzinnych. Do wygrania zwiedzanie – jako jedni z pierwszych – wyremontowanej siedziby przy Sienkiewicza 32! Rozdamy gadżety EDD!

*Wydarzenie jest częścią akcji Narodowe Czytanie.

Zapraszamy 9.09.2023 godz. 17.30

WSTĘP BEZPŁATNY

Wydarzenie w cyklu:

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

17:30

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach
ul. Ściegienna 2
25-033 Kielce

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Osoba kontaktowa: Paulina Drozdowska

Telefon: 505 124 211

E-mail: paulina.drozdowska@teatrzeromskiego.pl

WWW: https://teatrzeromskiego.pl/

Informacja o organizatorze:

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedyną zawodową sceną dramatyczną w województwie świętokrzyskim. Na czas remontu ponad 140-letniej zabytkowej siedziby działalność Teatru została przeniesiona do siedziby tymczasowej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.