fbpx

Czy widziałeś już różę zaklętą w drewnie?

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 17 września w godz. 13.30 – 15.00 zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem wyjątkowego kościoła pw. św. Anny w Oleśnie.

Kościół pątniczy pw. św. Anny w Oleśnie jest jedną z najoryginalniejszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce. Sanktuarium ku czci uwielbianej na Śląsku św. Anny jest jednym z piękniejszych kościołów drewnianych historycznego Górnego Śląska, a także jednym z najważniejszych kościołów odpustowych w Diecezji Opolskiej. Jego oryginalny i unikatowy w skali kraju kształt, interpretowany jako pięciopłatkowa róża, związany jest z wielowarstwową symboliką chrześcijańską i dawną nazwą Olesna „Rosenberg”. Ze względu na unikatową formę świątynia ta należy do grupy najcenniejszych drewnianych zabytków w Polsce i jest określana „różą zaklętą w drewnie”.

W godz. 15.15 – 16.00 polecamy wycieczkę na cmentarz komunalny – miejsce pamięci narodowej w Oleśnie. Wraz z przewodnikiem zwiedzimy pomnik Powstańców Śląskich – masową mogiłę powstańców poległych w 1921 r., grób powstańca Feliksa Stróżyka, dowódcy IV kompanii wchodzącej w skład IV batalionu oleskiego podgrupy „Butrym”, pomnik Lotników Polskich – poświęcony lotnikom polskim z 22 eskadry bombowej, pomnik Powrotu Ziem Piastowskich do Macierzy, a także grób Janiny Kłopockiej – autorki Rodła, graficznego znaku Związku Polaków w Niemczech.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie

46-300 Olesno, ul. Jaronia 7, tel. 34 3582438

Rzymskokatolicka Parafia pw. Bożego Ciała w Oleśnie

46-300 Olesno, ul. Kościelna 1

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Kościół odpustowy pw. św. Anny w Oleśnie

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie, Rzymskokatolicka Parafia pw. Bożego Ciała w Oleśnie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.