fbpx

„Chłopi” w Archiwum

Data rozpoczęcia:

8 września 2023

piątek

14:00

Data zakończenia:

31 października 2023

wtorek

08:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, obrazy, wycinanki i filmowe fotosy.

„Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta to jedna z najbardziej znanych polskich powieści, od lat będąca w kanonie lektur szkolnych. Zekranizowano ją pierwszy raz jeszcze zanim Reymont otrzymał literacką Nagrodą Nobla. Ten czarno-biały film powstał w roku 1922, niestety taśma się nie zachowała. Kolejna ekranizacja powstała w 1972 roku: to słynny serial, mający też skróconą wersję kinową. W roku 2023 powieść Reymonta doczekała się nowej adaptacji. To pełnometrażowy film animowany zrealizowany techniką malarską, w oparciu o nagrania z żywymi aktorami. Wyreżyserowała go Dorota Kobiela, twórczyni nominowanego do Oscara i do Złotego Globu dzieła „Twój Vincent”.
Na niniejszej wystawie kadry z animowanych „Chłopów” zestawiliśmy z archiwaliami z zasobów Archiwum Państwowego w Warszawie. Opowiadają one o tamtej epoce i jej bohaterach. O życiu chłopów, o ich folklorze i tradycjach. O Reymoncie, jak też o sztuce Młodej Polski, która wywarła wyraźny wpływ i na autora powieści, i na najnowszą ekranizację.

Data rozpoczęcia:

8 września 2023

piątek

14:00

Data zakończenia:

31 października 2023

wtorek

08:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Mury Barbakanu w Warszawie

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe w Warszawie

Osoba kontaktowa: Adam Węgłowski

Telefon: 694627929

E-mail: aweglowski@warszawa.ap.gov.pl

WWW: https://warszawa.ap.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Korzenie Archiwum Państwowego w Warszawie sięgają XVIII wieku. W naszej czytelni znajdziesz dokumenty i książki przydatne w poszukiwaniach genealogicznych, własnościowych i naukowych. Na zlecenie przeprowadzamy kwerendy. Organizujemy wystawy, lekcje i konferencje edukacyjne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.