fbpx

Call me Isza. Żeńszczyzna: Żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet. Spotkanie przy Bożnicy w Wiśniowej

Data rozpoczęcia:

24 sierpnia 2023

czwartek

11:00

Data zakończenia:

24 sierpnia 2023

czwartek

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na happening w związku z realizacją projektu “Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet.”

Serdecznie zapraszamy na happening w związku z realizacją projektu “Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet.”
Przez kilka sierpniowych dni na terenie powiatu myślenickiego dzięki Stowarzyszeniu Komitet Pamięci MYKWA i stojącej na jej czele Elżbiecie Polończyk-Moskal będą goszczeni i przyjmowani potomkowie wiśniowskich i dobczyckich Żydów. Ta niepowtarzalna okazja była początkiem pomysłu o spotkaniu w jednym z ważniejszych miejsc na mapie powiatu. Bożnica wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego, to jeden z trzech przykładów zachowanej żydowskiej drewnianej architektury sakralnej w Polsce, jedyna zachowana drewniana synagoga wiejska w Polsce.
Powstała na początku XX wieku to jedyny dziś ślad obecności społeczności żydowskiej na tym terenie. Podczas II wojny światowej hitlerowcy ją zdewastowali, a Żydów wywieźli do Wieliczki i tam zamordowali lub wysłali do obozów zagłady. To w Bożnicy rodziny wiśniowskich Żydów spotykały się, modliły i rozprawiały o najważniejszych decyzjach, w tym o ucieczce z Wiśniowej podczas drugiej wojny światowej.
Spotkajmy się zatem w Bożnicy w Wiśniowej 24 sierpnia 2023 roku, w godz.11.00 – 13.00.
“Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” to inicjatywa, którą stworzyliśmy po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Za zadanie postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na żeńskie postaci w historii i kulturze: Żydówki oraz Polki działające na terenach Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic – sąsiadujących ze sobą miejscowości na południu Polski w okresie okupacji (i nie tylko).
Celem projektu jest ukazanie kobiecej siły sprawczej Polek i Żydówek w lokalnej historii Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic. Jego koncepcja narodziła się w odpowiedzi na brak uznania kobiecych dokonań w takim samym stopniu, jak zasług ich męskich towarzyszy. W przestrzeni publicznej dominują historie mężczyzn: odważnych, walecznych, poświęcających swoje życie na froncie, chroniących najbliższych, budujących z gruzów nowy świat. Lecz w ich cieniu kryją się dziesiątki, setki i tysiące kobiet: babć, matek, sióstr, żon, córek, ciotek i kuzynek. To one dokonywały heroicznych czynów przetrwania w wojennej rzeczywistości, to one samotnie utrzymywały przy życiu całe rodziny, chroniły prześladowanych, one również walczyły z okupantami i odbudowywały świat. Ich historie są jednak zapomniane, pozostają w cieniu tak samo jak ich bohaterki.
Dołącz do spotkania i poznaj nasze bohaterki.
Kliknij w link i przeczytaj ich herstorie: https://zbioryspoleczne.pl/zbiory/PL_1083_003

Data rozpoczęcia:

24 sierpnia 2023

czwartek

11:00

Data zakończenia:

24 sierpnia 2023

czwartek

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Synagoga w Wiśniowej, 32-412 Wiśniowa

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS

Osoba kontaktowa: Agnieszka Wargowska-Dudek

Telefon: 605665045

E-mail: a.wargowska-dudek@arts-fun.pl

WWW: https://arts-fun.pl/

Informacja o organizatorze:

WSPIERAMY ROZWÓJ SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH OPARTY NA ŚWIADOMOŚCI KULTUROWEJ, POCZUCIU TOŻSAMOŚCI I ROZPOZNANIU WŁASNEGO DZIEDZICTWA

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.