fbpx

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". 100-lecie Straży Pożarnej w Kozłówce

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pierwszy oddział OSP w Kozłówce działał w strukturach kozłowieckiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zostało założone z inicjatywy ordynata Adama Zamoyskiego. Na jubileusz 100-lecia zapraszają strażacy wraz z Muzeum Zamoyskich.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa będą organizowane w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wraz z lokalną Ochotniczą Strażą Pożarną. Jej historia ściśle wiąże się z gniazdem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zostało tam założone z inicjatywy Adama Zamoyskiego, II ordynata kozłowieckiego a jednocześnie wieloletniego prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” (w latach 1924–1936). Kozłowieckie gniazdo nabierało kształtu od 1923 roku, w struktury Związku weszło oficjalnie w 1924 roku.

 

Harmonogram oficjalnych uroczystości:

14.00 – polowa Msza Święta w ogrodach pałacowych

15.00 – uroczysty apel (podczas którego zostaną wręczone odznaczenia zasłużonym druhom, a jednostce OSP w Kozłówce przekazany nowy sztandar)

16.00 – przemarsz oddziałów strażackich na dziedzińcu pałacowym

Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie znana i ceniona Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie. Wydarzeniom towarzyszyć będzie również prezentacja sprzętu strażackiego.

Podczas wydarzenia przypomniana zostanie historia pierwszego oddziału Straży Ogniowej, który działał w strukturach kozłowieckiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” od 1923 roku. A członkowie dzisiejszej OSP opowiedzą o współczesnej działalności organizacji.

 

W tym dniu goście mogą skorzystać z dwóch bezpłatnych wejść do pałacu: na godzinę 11.00 i 11.15 (wejściówki należy wcześniej zarezerwować pod nr telefonu 8528310 lub pod e-mailem rezerwacja@muzeumzamoyskich.pl).

 

To wydarzenie będzie nie tylko okazją do poznania historii kozłowieckiej OSP, ale też doskonałą okazją do bliższego zaznajomienia się z bracią strażacką oraz ich obyczajami, które tworzą niematerialne dziedzictwo tej grupy i często są przekazywane sobie od dziesiątek lat, z pokolenia na pokolenie.

 

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Kozłówka 3
21-132 Kamionka

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Osoba kontaktowa: Katarzyna Kot

Telefon: 818528325

E-mail: galeria@muzeumzamoyskich.pl

WWW: http://muzeumzamoyskich.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie rodów Bielińskich i Zamoyskich, a obecnie jednej z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Muzeum obejmuje m.in. ekspozycje pałacu, powozowni, kaplicy pałacowej i galerii sztuki.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.