fbpx

Biesiada regionalna w Restauracji "Siemieńcowa"

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Bezpośrednio po koncercie ZPiT „Dobroń” członkowie Zespołu jak i zaproszeni Goście będą uczestniczyć w biesiadzie regionalnej, którą organizuje restauracja. Będzie to okazja do skosztowania dań charakterystycznych dla naszego regionu.

Bezpośrednio po koncercie ZPiT „Dobroń” o godz. 15:00 pod „Siemieńcową”, członkowie Zespołu jak i zaproszeni Goście będą uczestniczyć w biesiadzie regionalnej, którą organizuje restauracja. Będzie to okazja do skosztowania dań charakterystycznych dla naszego regionu, a także do skorzystania z – już gdzieniegdzie zapomnianych – specjałów tak zwanego chłopskiego stołu. Nie zabraknie tu z pewnością domowej roboty smalcu, marynowanych grzybów z okolicznych lasów, domowego chleba i ogórków kiszonych z własnych ogrodów warzywnych, a także domowych wędlin: kaszanki, kiełbas, salcesonów, boczku, szynki i wielu, wielu innych. Zapewne w trakcie biesiady będzie przygrywać dobrońska kapela, a członkowie Zespołu będą zachęcać wszystkich do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy i śpiewania. Tak zakończymy tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w naszej miejscowości.
Gorąco zapraszamy!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

16:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Restauracja Siemieńcowa
Sienkiewicza 1a, 95-082 Dobroń

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.