fbpx

Bataliony Chłopskie - Chwała bohaterom

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

80-ta rocznica wysadzenia niemieckiego pociągu amunicyjnego pod Gołębiem przez żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Obchody 80-tej rocznicy akcji żołnierzy Batalionów Chłopskich, którzy zatrzymali, zaatakowali, a następnie wysadzili niemiecki pociąg amunicyjny pod Gołębiem. Akcją dowodził Stefan Rodak. Założony ładunek wybuchł pod drugą lokomotywą prowadzącą skład co spowodowało wykolejenie pociągu. Żołnierze BCh do detonacji użyli 18 kilogramów materiału wybuchowego. W akcji pod Gołębiem odbito Niemcom 2 lokomotywy i 56 wagonów z amunicją artyleryjską do wyrzutni Nebelwerfer i bombami lotniczymi. Nie będąc w stanie ani wykorzystać zawartości transportu, ani nawet wywieźć go do jakichś kryjówek, dowództwo podjęło decyzję o podpaleniu pociągu. Eksplozje zniszczyły tory kolejowe i nasyp na odcinku 200 metrów, co spowodowało trwającą 36 godzin przerwę w ruchu. W wyniku akcji zginęło 17 Niemców. Dwóch żołnierzy Batalionów Chłopskich zostało lekko rannych. Rany odniosło również 7 mieszkańców Gołębia i Wólki Gołębskiej. W Gołębiu i Wólce Gołębskiej spłonęło kilka budynków, które zajęły się od amunicji rozrzucanej po okolicy przez eksplozje płonącego pociągu. Historia oraz pamięć o postaciach i wydarzeniach historycznych przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. Spajają ją i dają gwarancję przetrwania więzi społecznej poprzez wspólne celebrowanie ważnych dat i wydarzeń w drodze o niepodległość naszego kraju.
W ramach obchodów zaplanowano złożenie wieńców przy pomniku znajdującym się na stacji Gołąb, krótki koncert pieśni patriotycznej, prezentację multimedialną przybliżającą działalność BCh oraz wystawę składającą się ze spisanych własnoręcznie przez żołnierzy BCh zapisków o przebiegu akcji, oryginałów dokumentów Komitetu Społecznego powołanego na rzecz budowy obeliska upamiętniającego w 40-tą rocznicę akcji oraz dokumentację fotograficzną z uroczystości jego odsłonięcia.

Partnerzy

Gmina Puławy

Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

16:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

W zależności od warunków atmosferycznych uroczystości odbędą się na placu przy stacji kolejowej w Gołębiu lub w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu. ul. Puławska 32

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu

Osoba kontaktowa: Ciesielska Aneta

Telefon: 818813222

E-mail: gokgolab@wp.pl

WWW: https://gokgolab.pl

Informacja o organizatorze:

GOK to samorządowa instytucja kultury, Realizacja zadań z zakresu upowszechniania kultury to nasz cel. Zabezpieczamy czas wolny dzieciom, młodzieży i dorosłym poprzez koła i zespoły zainteresowań. Dbamy o lokalnych twórców i staramy się tworzyć warunki do rozwoju ruchu amatorskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.