fbpx

Ballada o placu św. Sebastiana w Opolu

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

14:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Ballada o placu św. Sebastiana w Opolu” to kreatywna prezentacja dziejów historycznego zakątka miasta Opola. W związku z pandemią niestety nie możemy zrealizować wielu punktów programu. Zapraszamy zatem na wyjątkowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu śląskiego barda Grzegorza Płonki z zespołem.

godz. 14.00 – „Plac św. Sebastiana – historyczny zakątek Opola” – prelekcja archeologa Krzysztofa Spychały
godz. 14.30 – Śląskie pieśni tradycyjne o tematyce religijnej” – występ Grzegorza Płonki w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu
godz. 17.00 – „Pieśni Powstań Śląskich” – koncert w Radio Opole połączony z promocją śpiewnika wydanego przez Instytut Śląski w Opolu.

Wokaliście towarzyszyć będzie niezwykle utalentowana Klaudia Cyrnal, uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna w Katowicach-Ligocie. W chórkach zaśpiewają niepełnosprawne dzieci uczestniczące w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Grzegorza Płonkę w dniu 9 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna .

Wstęp wolny! Zapraszamy!
Grzegorz Płonka to muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego koncert pt. „Pieśni Powstań Śląskich” ma celu uhonorowanie i upamiętnienie ludowych pieśni powstałych w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu, zebranych między innymi na terenie obecnego Województwa Opolskiego przez prof. Adolfa Dygacza – cenionego, śląskiego etnomuzykologa. Wybrane pieśni ukazują wysoką świadomość narodową Ślązaków i ich patriotyczne uczucia. Pieśni posiadają przystępne melodie, a teksty w prosty sposób przybliżają wydarzenia i atmosferę z lat 1919-1921.

Wśród autorsko zaaranżowanych utworów będą między innymi pieśni:
• Z tamtyj strony uOdry dziwium sie niydzwiejdzie – pieśń zapisana w Dzierżysławicach (pow. Prudnik), szczególnie popularna na Opolszczyźnie.
• Kajze mi się podzioł mój synocek miły – zapisana w Opolu w 1961 r. Pieśń wykorzystana przez Henryka Mikołaja Góreckiego w III Symfonii „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36
• Cysorz Frydryk Wilhelm – zapisana w Łączniku (pow. Prudnik) w 1953 r. Słowa i melodia wzorowane na starej pieśni koledowej.
• Nadstawcie ucha, kochani ludkowie – pieśń nawiązująca do wydarzeń z bitwy o Górę św. Anny.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

14:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, publikacja, koncert

Lokalizacja:

Opole, plac św. Sebastiana
Opole, Radio Opole

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Fundacja „Dla Dziedzictwa”

Osoba kontaktowa: Tomasz Kwiatek

Telefon: 606394451

E-mail: biuro@dladziedzictwa.org

WWW: https://dladziedzictwa.org

Informacja o organizatorze:

Fundacja „Dla Dziedzictwa” ustanowiona została w 2010 r. Celem Fundacji jest dążenie do kulturowego, cywilizacyjnego, społecznego i gospodarczego rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.