Babski godki o robocie we werkach
Data rozpoczęcia:
8 września 2018
sobota
18.00 zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego Żywobyci przi granicy. Babskie godki o robocie we werkach oraz dyskusję na temat etosu pracy na Śląsku Cieszyńskim i roli kobiet w rozwoju regionu. Celem wydarzenia jest pokazanie wkładu pracy kobiet ze Śląska Cieszyńskiego w rozwój przemysłowy tego regionu podczas 100 lat od odzyskania niepodległości.
Na Śląsku Cieszyńskim rewolucja przemysłowa zaczęła się wcześnie, już pod koniec XVIII wieku. Tradycyjnie w zakładach pracowali mężczyźni, a kobiety z dziećmi w domu i w gospodarstwie. Ale gdy zabrakło mężczyzn do pracy, w zakładach zaczęto zatrudniać też kobiety. Podczas pierwszej wojny światowej tak wielu mężczyzn wzięto do poboru, że zakłady nie poradziłyby sobie bez kobiecej pracy. Stopniowo coraz więcej kobiet podejmowało pracę zawodową, nie tylko w przemyśle lekkim, tradycyjnie kojarzonym z pracą kobiecą, ale także w zakładach przemysłu ciężkiego. Na przykład w ustrońskiej Kuźni kobiety stanowiły około jednej trzeciej załogi.
O tej kobiecej pracy w przemyśle ciężkim niewiele wiadomo i dlatego chciałyśmy o niej pomówić. Rozmawiałyśmy ze starszymi kobietami, które pamiętają pracę za komunistycznych czasów, ale też z młodymi, które teraz zatrudnione są w zakładach z nowymi technologiami.
Z rozmów tych powstał film Żywobyci przi granicy. Babski godki o robocie we werkach, który jest rezultatem międzynarodowego projektu Życie codzienne w cieniu granicy: postindustrialny pejzaż Śląska Cieszyńskiego, zrealizowanego w 2014 roku przez Fundację Dobra Wola (Kraków) we współpracy z Petrklič help o.s. (Czeski Cieszyn).
Miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej ,,Na Granicy’’ w Cieszynie, ul. Przykopa 20.
Organizator:
Fundacja Dobra Wola
ul. Ignacego Krasickiego 18, 30-503 Kraków
t 697408961 @ dobrawola.fundacja@gmail.com
Data rozpoczęcia:
8 września 2018
sobota
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Fundacja Dobra Wola