Atelier mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego - wystawa
Data rozpoczęcia:
17 września 2016
sobota
W sobotę 17 września o godz. 11.00 zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Żywcu przy ul. Zamkowej 2 na wernisaż wystawy stałej w Starym Zamku pt. „Atelier mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego” przygotowanej z okazji jubileuszu 80 lat Muzeum Miejskiego w Żywcu! W programie również promocja wyjątkowego wydawnictwa pt. „Żywieccy Habsburgowie. Album rodzinny”, a także zwiedzanie wystaw w Starym Zamku i Pałacu Habsburgów.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
W Starym Zamku zapraszamy na:
wystawę historyczną „Historia i tradycja miasta Żywca”
Będzie można zobaczyć dokumenty rękopiśmienne z XVI –XVIII w. wraz ze słynnym „Dziejopisem Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego z pocz. XVIII w.; kolekcję pamiątek cechowych – obesłania, pieczęcie, księgi cechowe, skrzynie; kopie kostiumów z epoki renesansu i baroku oraz tradycyjne stroje mieszczan żywieckich; zrekonstruowane wnętrza z Pałacu Habsburgów -salon biały oraz gabinet męski; kolekcję obrazów lwowskiego artysty – Jana Kazimierza Olpińskiego oraz ikonografię miasta.
wystawę „Sztuka sakralna Żywiecczyzny”
Na ekspozycji zaprezentowane zostały najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów (XIV-XX w.) Gotycką kolekcję prezentują drewniane rzeźby: Św. Anna Samotrzecia z ok. 1380 r., (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz dwa przykłady mniejszej rzeźby drewnianej z ok. 1510 r. – św. Barbara i św. Katarzyna (z kapliczki Św. Wita w Starym Żywcu). Gotyckie, temperowe malarstwo tablicowe reprezentują: Opłakiwanie z ok. 1450 r. (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz Madonna z poziomką z 3 ćw. XV w. (obecnie w konserwacji). Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX w.: Krząstkiewiczów, Madalskiego, Fignowskiego i Maultza. Dopełnieniem wystawy są przykłady rzeźby od XVIII do XIX w. pochodzące z żywieckich kościołów, sprzęt i szaty liturgiczne, barokowe relikwiarze z kościoła Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz wiele obiektów sakralnych jak dotąd nigdy nie prezentowanych.)
wystawę archeologiczną „Pradzieje Żywiecczyzny”
relikty dawnej baszty zamkowej; wykopaliska z góry Grojec prezentujące kulturę puchowską i łużycką; wykopaliska ze Starego Zamku; kamieniarka; ekspozycja zaginionych rzemiosł – solwarstwo i szklarstwo oraz mennica i warsztat garncarski
wystawę „Narzędzi Tortur”
Wystawa znajduje się w dwóch najstarszych pomieszczeniach zamku – wieży rycerskiej pochodzącej z XV w. Wśród eksponatów obejrzeć można narzędzia tortur używane w całej Europie, m.in.: łoże sprawiedliwości, hiszpańskie buty, konfesjonał, dyby. W jednej z sal znajduje się ubiór średniowiecznego kata wraz z toporem oraz mieczem katowskim.
Dział przyrodniczy znajduje się w dawnym budynku stajni (wystawa „Ptaki i ssaki Żywiecczyzny”) przedstawia pokaźną kolekcję ptaków drapieżnych, trofea myśliwskie, okazy paleontologiczne – kości i ciosy mamuta oraz zdjęcia flory i fauny Beskidów).
Dział etnograficzny mieści się w starej wozowni. Na wystawie „Kultura ludowa Żywiecczyzny” prezentowane jest: tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej; tradycyjna i współczesna sztuka ludowa – malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kamieniu oraz zdobnictwo bibułkowe; stroje przebierańców noworocznych tzw. jukaców i dziadów, rekwizyty kolędnicze – kozy, gwiazdy, szopki kukiełkowe; świąteczny strój górali żywieckich; instrumenty ludowe oraz kolekcja drewnianych zabawek.
Organizator:
Muzeum Miejskie w Żywcu
34 – 300 Żywiec, ul. Zamkowa 2, tel./fax 33 861 21 24
e –mail: dorota.firlej@interia.pl, muzeumzywiec@interia.pl;
www.muzeum-zywiec.pl
Data rozpoczęcia:
17 września 2016
sobota
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum Miejskie w Żywcu