fbpx

Architektura krajobrazu wokół pomnika Macieja Miechowity

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobota 16 września o godz. 11.00 zapraszamy na pl. Kościuszki 3a, gdzie odbędzie się plener malarski „Architektura krajobrazu wokół pomnika Macieja Miechowity”. Plener będzie miał charakter konkursowy i odbędzie się na placu przed siedzibą BWA „U Jaksy” gdzie w 2013 roku zrealizowano pomnik autorstwa Wincentego Kućmy, przedstawiający najwybitniejszego Miechowianina, który żył i działał w okresie Renesansu. Na placu czekać będą sztalugi, pędzle i farby oraz instruktor artysta Paweł Olchawa, który będzie przewodził artystycznym zmaganiom. Udział w plenerze jest bezpłatny i dostępny dla każdego kto ukończył 6 lat i nie przekroczył 15 roku życia.

 

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe, dyplomy oraz książki. Nagrodzone prace zostaną pokazane na wystawie w Galerii „U Jaksy”.

Maciej z Miechowa (1457-1523), (Maciej Karpiga), zwany Miechowitą był ośmiokrotnym rektorem Akademii Krakowskiej, lekarzem, filozofem, astronomem i astrologiem, geografem i historykiem, autorem cenionych dzieł. Najsłynniejszy Miechowianin, wychowanek szkoły Bożogrobców, swój pokaźny majątek przekazał na cele dobroczynne. Wspierał szpitale, kościoły i klasztory m.in. Bożogrobców w Miechowie i Paulinów na Skałce. W pamięci współczesnych zapisał się jako niewyczerpany jałmużnik, największy dobroczyńca, miłośnik i opiekun młodzieży, nazywany był drugim Hipokratesem, kolumną Uniwersytetu. Cieszył się powszechnym szacunkiem, został pochowany w Katedrze Wawelskiej.

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

32-200 Miechów, pl. Kościuszki 3a, tel. 41 3890389, 3810187

e-mail: u.jaksy@gmail.com, www.ujaksy.pl

 

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.