Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach - Dzień Otwarty
Data rozpoczęcia:
16 września 2017
sobota
W programie:
1.Prezentacja wystaw fotograficznych:
– Inwentaryzacja założeń ogrodowych na dawnych Kresach. Prezentacja wystawy multimedialnej. Autorzy: Rafał Nestorow, Narcyz Piórecki, Jerzy Piórecki, Dagny
Nestorow, Eligiusz Rybiennik.
–Dziedzictwo Kresów – wystawa autorstwa prof. Jerzego Pióreckiego.Na wystawie zaprezentowane zostaną wyniki prac prowadzonych od lat 90. XX wieku przez Profesora Jerzego Pióreckiego, dokumentujące wielowiekowy i wielonarodowy dorobek kulturowy Kresów. Wystawa przedstawia zarówno znane jak i mniej znane miejscowości na terenie Ukrainy i Białorusi oraz znajdujące się w nich obiekty, jak założenia dworsko-parkowe, świątynie, parki, cmentarze. Znaczna część z prezentowanych na wystawie obiektów uległa już zniszczeniu, zatem wystawa jest jedynym źródłem ich dokumentacji oraz popularyzacji wiedzy o Kresach.
2. Prezentacja zabytkowej kaplicy dworskiej.
Udostępnianie zwiedzającym Arboretum zabytkowej kaplicy. Znajdująca się na terenie Arboretum kaplica stanowi pozostałość wieży obronnej dawnego zamczyska z przełomu XVI/XVII w. Pierwsze pisane informacje o kaplicy dworskiej znajdującej się na terenie Bolestraszyc zamieszczone są w dokumencie wizytacyjnym parafii żurawickiej…Na terenie parafii znajdują się kaplice prywatne: w wiosce Bolestraszyce, w części wielmożnych Drohojowskich…Dokument ten zachowany jest w Archiwum Archidiecezji Przemyskiej ,,Wizyta biskupa Sierakowskiego parafii Żurawica z 1744”. W drugiej połowie XIX w. (ok. 1870 r.) syn Piotra Michałowskiego Stanisław, zaadaptował jedyną komnatę fortalitium na kaplicę rzymskokatolicką, zwaną też kościółkiem – kaplicą. W murach kaplicy, przetrwały do dziś otwory strzelnicze oraz fragmenty renesansowych polichromii z VXI w. oraz ślady po drewnianych zewnętrznych krużgankach. Kaplica to zapewne najstarszy znany, zachowany, murowany obiekt obronny z czasów Twierdzy Przemyśl z lat 1853-54.
Arboretum powstało w 1975 roku, utworzone na terenie historycznego założenia dworsko- ogrodowego, w którym w XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Na powierzchni 26 ha w Bolestraszycach i 283 ha w Cisowej zgromadzono wiele gatunków roślin. Założono kolekcje: dendrologiczną, starych odmian jabłoni, roślin rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych oraz wodnych i bagiennych, a także szklarniowych. Arboretum jest cennym zabytkiem kultury i przyrody Polski spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. W Arboretum działalność oświatową prowadzi Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo – Przyrodniczego, które zaprasza nauczycieli, uczniów, studentów oraz inne zainteresowane osoby do korzystania z różnych form zajęć edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o zgromadzone kolekcje roślin, wystawy prezentowane w Muzeum Przyrodniczym oraz w Galerii Sztuki u Piotra (wystawy przyrodnicze, fotograficzne, malarskie, wikliniarskie), a także zbiory biblioteczne i zielnikowe . W arboretum funkcjonuje Uniwersalny Ogród Sensualny – w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbywają się w ogrodzie, salach wystawowych i Sali konferencyjnej. Na terenie ogrodu znajduje się miejsce piknikowe.
Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach
37-700 Przemyśl
skr. poczt 471
tel. 016 6716425
e-mail: arboretum@poczta.onet.pl
www.bolestraszyce.com
Data rozpoczęcia:
16 września 2017
sobota
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach