fbpx

"Antropologia stroju"

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Przepiękne ludowe stroje z dumą noszone przez nasze prababcie, znalazły swoje miejsce w zimnych murach muzeów, czy suchych opracowaniach przewodników. Nie pozwólmy im skostnieć!

Czy zastanawialiście się kiedyś po co się w ogóle ubieramy? A skoro już się ubieramy, to dlaczego ubieramy się właśnie w to, w co się ubieramy? Powszechnym przekonaniem jest, że nie należy oceniać książki po okładce, jednak czy naprawdę jest to możliwe? To, w jaki sposób ktoś jest ubrany dostarcza nam wielu informacji, często zanim jeszcze będziemy mieli okazję z tym kimś porozmawiać.
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję obserwować w jaki sposób zakres informacji udzielanych przez strój zmieniał się i ewoluował. Od najprostszych rzeczy, jakimi są zróżnicowanie ze względu na płeć, wiek czy stan cywilny, po kwestie bardziej skomplikowane, takie jak status majątkowy, okoliczności, do których strój miał przystawać czy miejsce, z którego pochodzimy. Wspólnie nauczymy się „czytać” bytomski strój ludowy, dowiemy się w jaki sposób tworzy się modę oraz przekonamy się, że nasze prababcie również nie były na nią obojętne. Uczestnicy poznają świat modowych wyborów naszych przodków przymierzając ich przepiękne stroje – zopaski, kabotki, kiecki, brucleki czy bizoki, by następnie w przestrzeni wystawy etnograficznej lub w muzealnym ogrodzie, wziąć udział w niecodziennej sesji zdjęciowej.
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży od 12 roku życia.

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Muzeum Górnośląskie
plac Jana III Sobieskiego 2
41-902 Bytom

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Osoba kontaktowa: Anna Rak

Telefon: (32) 281 82 94

E-mail: edukacja@muzeum.bytom.pl

WWW: https://muzeum.bytom.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Górnośląskie, którego początki sięgają 1910 roku, od ponad stu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory poszczególnych działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.