"Akuszerki - wsparcie łączy. Spotkanie z pisarką Sabiną Jakubowską"
Data rozpoczęcia:
8 września 2024
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2024
niedziela
13:00
Sabina Jakubowska – doktor nauk humanistycznych, archeolog, nauczycielka historii, mama. „Akuszerki” – jej pierwsza powieść dla dorosłych czytelników, wydana w 2022 r., została do tej pory wielokrotnie wyróżniona przez krytyków i czytelników.
Sabina Jakubowska jest prawnuczką Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnej działającej w XIX wieku w Krakowie. Autorka kontynuuje rodzinne tradycje, pracując jako certyfikowana doula. Jest również wolontariuszką w licznych projektach wspierających kobiety. Dodatkowo spełnia się w roli badaczki lokalnych historii. Jest autorką setek publikacji o swoim regionie. Jej rozprawa doktorska była poświęcona zmienności nazewnictwa w Jadownikach pod Krakowem.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Akuszerki”. Otrzymała ona tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (wrzesień 2022), została nominowana do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Debiutancka powieść Sabiny Jakubowskiej, napisany dla młodzieży „Dom na Wschodniej” zdobył nagrodę główną w konkursie pisarskim „Promotorzy Debiutów” organizowanym przez „Tygodnik Powszechny” i Instytut Książki.
Galeria
Data rozpoczęcia:
8 września 2024
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2024
niedziela
13:00
Kategorie wydarzenia:
wykład / prelekcja, publikacja, gawęda / opowieść, projekcja / prezentacja, spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą)
Lokalizacja:
Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. R. Traugutta 111/113 50-419 Wrocław
Organizator
Nazwa: Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Osoba kontaktowa: Agnieszka Szepetiuk – Barańska
Telefon: 071 344 33 13
E-mail: a.szepetiuk-baranska@muzeumetnograficzne.pl
WWW: https://mnwr.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Etnograficzne jest jedyną placówką na Dolnym Śląsku, która specjalizuje się w etnograficznej dokumentacji regionu oraz opisie i interpretacji jego kulturowej zmienności. Liczące ponad 20 tysięcy eksponatów zbiory obrazują skomplikowane dzieje Dolnego Śląska.