fbpx

75 lat polskiej Oławy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Program może ulec zmianie. Szczegółowe informacje – tel. 71-30-10-742 lub mailowo: ddzs@biblioteka.olawa.pl

W tym dniu po raz pierwszy pokażemy wystawę „Jest w naszej pamięci to miasto na wpół wypalone…”. Nie będzie jednak – z przyczyn obiektywnych – uroczystego otwarcia. Mieszkając na tzw. „Ziemiach Odzyskanych” pokazujemy budowanie polskości od podstaw, które zaczęło się po zakończeniu II wojny światowej. Trzeba było zmienić nazwy ulic i miejscowości powiatu, zorganizować szkoły, stworzyć polskie urzędy i inne instytucje, uzupełnić wyposażenie zakładów produkcyjnych, rzemieślniczych etc. w miejsce tego, co zostało zniszczone podczas działań wojennych lub wywiezione przez Niemców czy Armię Czerwoną. Polacy przybywający z różnych stron, ale gł. z Kresów – pokonali długą drogę, by niemiecka Ohlau stała się polską Oławą.
Podczas spaceru edukacyjnego trasą oławskich osadników przejdziemy od dworca kolejowego, przez punkt etapowy PURu, pierwszą siedzibę władz lokalnych, miejsca dożywiania i przydzielania lokali itp. Spacerowi będą towarzyszyły kostiumy i rekwizyty, które bardziej przybliżą ówczesną rzeczywistość.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Oława – Rynek 1 – ratusz

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Osoba kontaktowa: Marta Możejko

Telefon: 71 30 10 742

E-mail: ddzs@biblioteka.olawa.pl

WWW: https://www.biblioteka.olawa.pl/

Informacja o organizatorze:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie jest organizatorem wielu różnych wydarzeń i imprez. Jeden z jej działów – Izba Muzealna Ziemi Oławskiej zajmuje się historią miasta i powiatu. Zbiory IMZO powstały m.in. dzięki współpracy z mieszkańcami, którzy podzielili się prywatnymi archiwami .

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.