fbpx

500 lat temu w Tczewie i… Kosmosie

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkasz kata, przekupkę, flisaka, a może nawet samego Aleksandra Skulteta – wielkiego przyjaciela Mikołaja Kopernika. Opowiedzą swoją historię i przekażą zadanie do wykonania. A wszystko to na wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na ostatnie zwiedzanie interdyscyplinarnej wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek” (komisarz: Józef Ziółkowski) opowiadającej o dwóch wielkich postaciach, zaprzyjaźnionych ze sobą humanistach, którzy wywarli wpływ na dotychczasowe postrzeganie świata:
Mikołaju Koperniku – wielkim polskim astronomie, wybitnym lekarzu, kanoniku warmińskim, twórcy heliocentrycznej teorii budowy Wszechświata
i
Aleksandrze Scultetim (Skultecie) – urodzonym w Tczewie kartografie, historyku, doktorze prawa, notariuszu publicznym w Kurii Rzymskiej, kanoniku warmińskim, czterokrotnym więźniu Watykanu.
Podążając śladami tytułowych bohaterów, poznajemy ich życiorysy i dokonania oraz realia, w których przyszło im egzystować.

9 września o 12.00 i 14.00 proponujemy nietypowe zwiedzanie wystawy połączone z grą muzealną. Manekiny ożyją – edukatorzy z Fabryki Sztuk zastąpią poszczególne manekiny na wystawie: kata, przekupkę, flisaka, a może nawet samego Skulteta – któż to wie?! Opowiedzą zwiedzającym swoją historię i przekażą zadanie do wykonania. Zapowiada się godzinna przygoda pełna niespodziewanych zwrotów akcji. A poza tym to okazja do poszerzenia wiedzy o tradycjach flisackich, o dawnym rzemiośle, o ziołolecznictwie.
10 września o godz. 12.00 zapraszamy dzieci na artystyczny demontaż wystawy. Dwie konstrukcje wystawiennicze zmienią swoją rolę – nie będą ekranami do wyświetlania filmów o Wszechświecie, tylko… wielkimi płótnami, na których powstaną kosmiczne malowidła. Oczywiście nie zabraknie opowieści o Kosmosie i idei Mikołaja Kopernika.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Fabryka Sztuk

Osoba kontaktowa: Małgorzata Kruk

Telefon: 607 471 550

E-mail: promocja@fabrykasztuk.tczew.pl

WWW: https://fabrykasztuk.tczew.pl/

Informacja o organizatorze:

Jest takie miejsce na mapie kulturalnej Tczewa, w którym można zwiedzić interesujące wystawy, wysłuchać klimatycznego koncertu, wziąć udział w warsztatach artystycznych czy też zrealizować autorski pomysł z dziedziny sztuki. To Fabryka Sztuk.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.