fbpx

23. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Data rozpoczęcia:

15 września 2023

piątek

09:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

01:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Festiwal to trzydniowa impreza przygotowywana przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Gospodarz i organizator festiwalu realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza trzech kultur.

Festiwal Trzech Kultur kontynuowany jest co roku dzięki ścisłej współpracy Muzeum z Parafią Rzymsko-Katolicką we Włodawie i Parafią Prawosławną. Dzięki temu najważniejsze wydarzenia festiwalowe – koncerty z udziałem znakomitych wykonawców, odbywają się w zabytkowych świątyniach Włodawy: zespole synagogalnym, cerkwi prawosławnej p.w. Narodzenia NMP oraz kościele św. Ludwika z remontowanym obok klasztorem oo. Paulinów. Stanowią one najlepszą scenerię dla festiwalowych przedsięwzięć.

 

Początkowy układ programu festiwalowego, bezprecedensowo dzielił weekend na poszczególne dni odpowiadające poszczególnym kulturom. Dziś, zaczęło się to przenikać i mieszać. Zupełnie tak, jak w całej kulturze pogranicza.

 

Piątek – to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej. Taki układ powoduje, że prezentacja kultur staje się bardziej czytelna. TRZY DNI dla TRZECH KULTUR – tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal.

Data rozpoczęcia:

15 września 2023

piątek

09:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

01:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

ul. Czerwonego Krzyża 7 22-200 Włodawa

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie

Osoba kontaktowa: Anita Lewczuk vel Leoniuk

Telefon: 538412654

E-mail: poczta@muzeumwlodawa.eu

WWW: https://www.muzeumwlodawa.eu/

Informacja o organizatorze:

ZESPÓŁ SYNAGOGALNY WE WŁODAWIE to unikalny w Polsce kompleks trzech pożydowskich budynków, które należały do włodawskiego kahału (gminy żydowskiej). Tworzą go: Wielka Synagoga, Mała Synagoga oraz Dom Pokahalny. Od 1983 r., w/w zabytki żydowskiej architektury murowanej są siedzibą Muzeum.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.