fbpx

Dziękujemy organizatorom wydarzeń EDD z woj. mazowieckiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego

Dziękujemy wszystkim organizatorom EDD z województwa mazowieckiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego za organizację m.in. warsztatów, wykładów, spotkań autorskich, wycieczek w ramach  ubiegłorocznej edycji, która odbyła się pod hasłem Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Każde z wydarzeń wzbogaciło naszą wiedzę o historii, kulturze i tradycjach tego regionu, jednocześnie umożliwiając nam odkrycie nowych pasji i zainteresowań.  

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wyjątkowe wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników historii, kultury i architektury z całego kraju. W ubiegłorocznej edycji, w województwie mazowieckim odbyło się ponad 320 wydarzeń, w których udział wzięło blisko 55 tys. osób. Dzięki zaangażowaniu, pasji i profesjonalizmowi organizatorów, 31. edycja #EDD okazała się niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

 

Wybrane wydarzenia z województwa mazowieckiego:

 

  • Królewski Festiwal Rzemiosł – dzięki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mieliśmy okazję do spotkania z osobami odtwarzającymi dawne rzemiosła i przedstawicielami ginących zawodów.
  • Festiwal Flisaca Binduga  – już po raz XXVI na Zamek Czersk odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli wyjątkowa podróż po tradycji i kulturze nadwiślańskiego Urzecza. W trakcie festiwalu miały miejsce koncerty, spektakle, warsztaty i pokazy rzemieślników i rękodzielników, m.in. budowa repliki tratwy wiślanej przez flisaków z Bractwa Flisackiego pod wezwaniem św. Barbary z Ulanowa. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia był, jak co roku, Ośrodek Kultury Góra Kalwaria.
  • Otwarte warsztaty haftu kurpiowskiego w Pniewie –  organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”, którego celem jest zachowanie wartości kultury regionu Puszczy Białej, propagowanie tradycji i zwyczajów, podtrzymywanie ginących zajęć i zawodów oraz działanie na rzecz regionu. Depozytariuszki tradycji kurpiowskich, w związku z hasłem #EDD 2023 Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń, zorganizowały w Kuźnia Kurpiowska warsztaty hafciarskie oraz degustację tradycyjnych.

 

Muzeum Kultury Krupiowskiej w Ostrołęce

fot. Muzeum Kultury Krupiowskiej w Ostrołęce

 

W województwie małopolskim w projekt #EDD włączyło się 21 podmiotów. Zorganizowano 193 wydarzenia, w których wzięło udział ponad 12 tys. osób. Organizatorzy przygotowali na tę okazję m.in. warsztaty, pikniki, lekcje muzealne, kiermasze, koncerty, wykłady, rajdy, spotkania autorskie.

 

Wybrane wydarzenia z woj. małopolskiego:

 

  • Krakowska koronka klockowa. Warsztaty i wystawa–  Stowarzyszenie Koronczarki Ziemi Krakowskiej zorganizowało wystawę oraz warsztaty koronczarskie. Wydarzenie odbyło się w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa / Muzeum Krakowa, Muzeum Krakowa w Domu pod Krzyżem w Krakowie. Umiejętność wykonywania koronki klockowej stanowi zarówno istotną część kultury tradycyjnej Krakowa i okolic. W 2016 roku została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Europejskie Dni Dziedzictwa – Kuchnia Podgórzan i Łemków–  w Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku odbyły się warsztaty i pokazy związane z tradycyjną kuchnią Łemków i Pogórzan. Spotkaniu towarzyszyła wystawa czasowa w chałupie z Gródka pod tytułem „Faska, krzynówek i dwojoki. Sprzęty i naczynia z Podgórzańskiej kuchni”.
  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu – w ramach 31. edycji zorganizowano m.in. koncert muzyki folkowej w wykonaniu duetu Mirosława Zaziąbło-Hubiak &Kuba Bobass Wilk, pogadanki etnograficzne, pokazy dawnego rzemiosła, kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Skrzynie z wiekiem. Do rzeczy” oraz zwiedzanie miejsc, które na co dzień nie są dostępne.

 

fot. M. Saternus

 

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowano 28 wydarzeń. W projekt włączyło się 25 organizatorów od instytucji kultury, przez samorządy i organizacje pozarządowe, aż po osoby prywatne.

 

Wybrane wydarzenia z woj. warmińsko-mazurskiego:

 

  • Niezapomniana Małga. Wspólna historia – wspólne dziedzictwo – wydarzenie zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy. W programie pojawiło się spotkanie literackie z Małgorzata Manelska – autorka książek, podczas którego odbył się również Konkurs Pięknego Czytania „Tam, gdzie bzy sięgają nieba” oraz wyprawa krajoznawcza do położonej w gminie Jedwabno Małgi.
  • Mazury w podaniach, legendach i anegdotach – wystawa wirtualna przygotowana przez Archiwum Państwowe w Olsztynie, która prezentowała zebrane przez Karola Małłka legendy, anegdoty, przysłowia i przyśpiewki mazurskie obrazujące koloryt ludowej kultury oraz specyfikę regionu.
  • „Na nowej ziemi” – wernisaż wystawy w Biblioteka Publiczna w Pasłęku, która opowiada o mieszkańcach wsi Zielonka Pasłęcka ich życiu codziennym, tradycjach oraz początkach powojennego osadnictwa i pochodzeniu (Wołyń).

 

fot. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.