„W stronę architektury. Młode dziedzictwo” zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące Europejskich Dni Dziedzictwa 2025
Serdecznie zapraszamy na webinar informacyjny skierowany do instytucji, organizacji oraz osób zainteresowanych udziałem w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2025.
Tegoroczna edycja EDD to zaproszenie do odkrywania architektury jako nośnika kultury, historii i tożsamości. W centrum zainteresowania znajdą się nie tylko zabytki historyczne, ale też młodsze obiekty architektoniczne.
Tematem przewodnim EDD 2025 jest hasło „W stronę architektury. Młode dziedzictwo”, które zachęca do odkrywania oraz promowania dziedzictwa architektonicznego XX wieku, a także do refleksji nad współczesnymi formami ochrony i interpretacji młodego dziedzictwa kulturowego.
Podczas webinaru zostaną omówione:
- Główne założenia tegorocznej edycji EDD;
- Hasło EDD 2025: „W stronę architektury. Młode dziedzictwo” wraz z przywołaniem wybranych przykładów polskiej architektury w kontekście europejskim;
- Inspiracje i dobre praktyki dotyczące organizacji wydarzeń EDD w wybranych krajach europejskich; Agata Mucha (Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, wiceprzewodnicząca Rady Programowej EDD w Radzie Europy);
- Kwestie organizacyjne oraz modyfikacje w formule tegorocznego wydarzenia.
Webinar będzie także przestrzenią do zadania pytań oraz podzielenia się swoimi pomysłami i wątpliwościami dotyczącymi organizacji wydarzeń w ramach EDD 2025.
Zachęcamy do udziału zarówno doświadczonych organizatorów, jak i tych, którzy chcą dołączyć do projektu po raz pierwszy!
Kiedy: 16 maj 2025 (piątek), godz. 11.00-12.30
Rejestracja: <tutaj>
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynatorka krajowa Europejskich Dni Dziedzictwa. Historyczka sztuki, społeczniczka, kuratorka, badaczka i popularyzatorka powojennej architektury – dziedzictwa i jego ochrony. Publikowała m.in. w czasopismach: „Architektura Murator”, „Obieg”, „Art&Business”, „Kronika Warszawy”. Autorka inicjatywy „Tu było, tu stało”, w kwartalniku „Stolica” prowadzi autorską rubrykę o tej samej nazwie. Inicjatorka licznych akcji społecznych i projektów. Nominowana w plebiscycie „Osobowości 25-lecia” przez miesięcznik „Architektura-Murator” w kategorii „Rewitalizacja i ochrona zabytków”. W 2011 r. i 2022 r. otrzymała stypendium artystyczne miasta stołecznego Warszawy. Wyróżniona członkostwem w Klubie Absolwentów „Jestem z UW” powołanego z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.