fbpx

Trzy projekty z Polski zostały zgłoszone do konkursu #HeritageMakres!

Po raz pierwszy, trzy projekty z Polski zostały zgłoszone do konkursu Młodzi Europejscy Twórcy #HeritageMakres organizowanego przez Radę Europy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem konkursu #HeritageMakres jest zbieranie doświadczeń i opowieści dzieci oraz młodzieży o rozumieniu lokalnego dziedzictwa  w kontekście europejskim, a także sieciowanie przyszłych #HeritageMakers z ich rówieśnikami z innych części Europy.

 

Pierwsze przesłane zgłoszenie dotyczyło działań skoncentrowanych wokół dziedzictwa kolejowego Solca Kujawskiego. Jak wykorzystać matematykę, Minecraft, legendy i kartę zabytków w eksploracji lokalnego dziedzictwa? Zgodnie z założeniami projektu #HeritageMakers najważniejszą częścią warsztatów była eksploracja i interpretacja lokalnego dziedzictwa przez młodzież, która we własnym gronie podzieliła się na 4 grupy:

 

  • grupa I napisała lokalną legendę, której historia rozegrała się w wieży ciśnień w Solcu Kujawskim;
  • grupa II zastosowała matematykę do zdefiniowania i zmierzenia bloku wieży ciśnień;
  • grupa III wykorzystała Minecraft do stworzenia wieży ciśnień w formie cyfrowej;
  • grupa IV przygotowała fachową kartę zabytku.

 

Więcej o projekcie dowiesz się ze zgłoszenia Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego: https://www.europeanheritagedays.com/node/427516

 

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

Jak zmieniał się nasz lokalny rynek na przestrzeni wieków? Jakie wydarzenia wiążą się z tą przestrzenią? Jakie budowle i pomniki możemy teraz zobaczyć? Jakie nowe funkcje warto nadać tej przestrzeni w przyszłości? Na te pytania próbowali odpowiedzieć #HeritageMakers w ramach projektu ,,Zwierciadło Dziedzictwa’’.

 

Młodzi pasjonaci zostali podzieleni na dwa zespoły:

 

  • grupa I korzystając ze starych map i dostępnych informacji, wykonała model historycznej wersji rynku oraz otaczających go ulic i zabytków,
  • grupa II skupiła się na współczesnym modelu Solca Kujawskiego.

 

Zastosowane podejście pozwoliło na porównanie wyników. Uczestnicy mogli opowiedzieć i podzielić się swoimi wrażeniami oraz uwagami na temat tego, jak postrzegają zmiany rynku i miasta.

 

Szczegółowy opis projektu dostępny na stronie: https://www.europeanheritagedays.com/node/427518

 

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

Młodzi #HeritageMakers w roli ARCHITEKTÓW-ODKRYWCÓW – zajęcia prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury-Domu Nauki i Sztuki. Celem zajęć jest przekazanie młodym uczestnikom wiedzy z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz piękna budynków wykonanych w stylu świdermajer. Spotkania odbywały się w zrewitalizowanym zabytku Willa Frankówka z 1926 r., oddanym do użytku publicznego w 2023 r.

 

Uczestnicy podczas cotygodniowych spotkań ARCHITEKT-ODKRYWCA poznali historię obiektu, oryginalne rzuty techniczne budynku z 1926 r. oraz wykonali elementy snycerki występujące na dekoracyjnej elewacji Willi Frankówki.

 

Więcej o projekcie na stronie: https://www.europeanheritagedays.com/node/427735

 

fot. MOK Józefów

Gratulujemy pomysłów oraz realizacji wszystkich projektów i życzymy powodzenia na etapie oceny! Kolejna edycja konkursu #HeritageMakers już w tym roku. Mamy nadzieję, że nie zabraknie w niej projektów z Polski! Więcej informacji niebawem.

 

Patronatem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest Polskie Radio S.A.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.