fbpx

Świętujmy Europejskie Dni Dziedzictwa 2023!

Dziewczynki w strojach ludowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa, spacer historyczny po dzielnicy Lipiny, fot. Urząd Miasta Świętochłowice

                                                                               

Muzea, teatry, biblioteki, uczelnie wyższe, samorządy, organizacje pozarządowe i wiele innych instytucji w całej Europie przygotowuje się do największego wydarzenia kulturalnego, jakimi są Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD). Kulminacja wydarzenia zaplanowana jest na 2 i 3 weekend września, jednak niektórzy już dziś zapraszają na wydarzenia w ramach #EDD. Więcej informacji o bezpłatnych wrześniowych atrakcjach kulturalnych na stronie edd.nid.pl.

 

Już 26 sierpnia w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, odbędzie się otwarcie Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. W ramach uroczystości przewidziano prezentację dziedzictwa regionu oraz miasta-gospodarza, a także uhonorowanie tych, którzy przyczynili się do ochrony, pielęgnowania i popularyzacji dziedzictwa Pomorza Zachodniego. To również oficjalne zaproszenie do uczestnictwa w licznych wydarzeniach, które odbędą się w województwie zachodniopomorskim pomiędzy sierpniem a październikiem 2023 roku.

 

Najważniejsze wydarzenia organizowane w ramach Europejskich i Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa na terenie województwa zachodniopomorskiego:

 

  • 9 września Godz.: 11:00–14:00 „PRZESTRZENIE DZIEDZICTWA. BIERZWNIK 2023”, „Przystanek Wędrowca”, Bierzwnik

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Bierzwniku, www.gokbierzwnik.naszgok.pl; Gmina Bierzwnik, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Ekspozycji Etnograficznej Lamus w Bierzwniku

W programie: wykład i prezentacja dr Barbary Stolpiak „Opactwo cysterskie w Bierzwniku krajobrazie kulturowym”, wernisaż wystawy „Kordonki i kwiaty – świat szydełkowych serwetek i inne echa plastyki obrzędowej”, warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły, prezentacja filmów o zabytkach w woj. zachodniopomorskim.

Wydarzenie inauguruje cykl wrześniowych (11. 09–27. 09.) obchodów ZDD/EDD 2023 dla dzieci i młodzieży z lokalnych szkół (warsztaty, wystawa, filmy o zabytkach).

 

  • 13 września Godz.: 17:00–21:00 ,,PAJDA CHLEBA Z MASŁEM”

Organizator: Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim Miejsce: Karsko, sala wiejska, ul. Mieszka I 13

Spotkanie międzypokoleniowe w trakcie którego będzie wyrabiany i pieczony chleb na zakwasie. Upieczone zostaną również inne rodzaje chlebów i pyszne drożdżowe bułeczki.

 

  • 15–16 września „ŚLADAMI GROPIUSA” Mirosławiec

Organizator: Gmina Mirosławiec

W ramach szerszego projektu poświęconego ukazaniu sylwetki Waltera Gropiusa i przypomnieniu jego związków z Pomorzem Zachodnim organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy o Walterze Gropiusie, która ukazuje sylwetkę światowej sławy architekta i jego związki z Pomorzem Zachodnim oraz Mirosławcem.

 

  • 16 września PREZENTACJA „POD JEDNYM DACHEM. BUDOWNICTWO TYPU SASKIEGO NA POMORZU ZACHODNIM”

Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3,

Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dom typu saskiego to jeden z typów domów charakterystycznych dla ludowego budownictwa Pomorza Zachodniego. Klasyczna chałupa saska to duży budynek, w którym pod jednym dachem mieściło się całe gospodarstwo: sień, pomieszczenia inwentarskie i gospodarcze oraz izby mieszkalne. Miała konstrukcję ryglową i była nakryta czterospadowym dachem. Wchodziło się do niej przez szeroką bramę, znajdującą się w ścianie szczytowej.

Budownictwo tego typu upowszechniło się na terenach Pomorza Zachodniego w XVII i XVIII wieku w wyniku przybycia osadników niemieckich. Ulegało modyfikacjom i ostatecznie w typie tym powstawały budynki w całości mieszkalne.

 

  • 17 września OTWARCIE PAWILONU PAMIĘCI SPICHLERZA GROPIUSA W JANKOWIE

Jankowo, gm. Drawsko Pomorskie,

Organizator: Fundacja Warsaw Bauhaus

„Pawilon Pamięci” zostanie przygotowany przez studentów Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierunkiem prof. Eryka Krasuckiego jako swoista mapa pamięci mieszkańców Jankowa. Wystawę uzupełnią zbiory z kolekcji lokalnych pasjonatów historii oraz interwencje artystyczne, które dotyczą Spichlerza i jego kontekstu historycznego.
Walter Gropius rozpoczął pracę nad projektem spichlerza w majątku w Jankowie w roku 1905 na zlecenie swojego stryja Ericha. W następnym roku obiekt był już ukończony. To jeden z nielicznych zachowanych budynków zrealizowanych według projektów młodego Gropiusa w latach 1904 – 1906 w okolicach Drawska Pomorskiego. Należy do  obiektów, które Walter Gropius miał w przyszłości określić jako „grzechy młodości”.

 

  • 23 września „Zakonnym szlakiem po powiecie stargardzkim” – objazd zabytkoznawczy

Trasa: Stargard – Warszyn – Marianowo – Suchań – Pęzino – Stargard

Organizator: Powiat Stargardzki

Tradycyjnie już Starostwo Powiatowe w Stargardzie zaprasza na objazd szlakiem zabytków powiatu. W tym roku wiedzie on przez obiekty związane z działalnością na Pomorzu Zachodnim zakonów cystersów i joannitów, które pozostawiły po sobie nie tylko kościoły i klasztory, ale także zamki. Będzie można podziwiać ich oryginalną architekturę i poznawać tajemnice, które kryją ich wnętrza. W ramach objazdu będzie można zwiedzić m.in. zabudowania dawnego klasztoru cysterek w Marianowie, w którym wiele lat życia spędziła najsłynniejsza pomorska szlachcianka Sydonia von Borck, którą oskarżano o rzucenie klątwy na panujący na Pomorzu książęcy ród Gryfitów i spowodowanie jego wymarcia.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy!

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największa inicjatywa o charakterze edukacyjno-społecznym w Europie, której korzenie sięgają roku 1985, kiedy to narodziła się w Granadzie. W Polsce #EDD realizowane są już od trzech dekad. To wyjątkowe przedsięwzięcie stawia sobie za cel angażowanie europejskiego społeczeństwa w pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, ukazywanie jego różnorodności i umacnianie dialogu międzykulturowego. Święto to stanowi unikalną okazję do zgłębiania historii oraz bogactwa kultury poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach, koncertach, wystawach i piknikach. Oferta planowanych wydarzeń jest, jak co roku bardzo bogata, dlatego warto już dziś zaplanować 2 i 3 weekend września z #EDD. Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce i zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach.  Oferta dostępna jest na stronie edd.nid.pl.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.