Spotkanie koordynatorów krajowych Europejskich Dni Dziedzictwa
Photo credit: <a href=”https://visualhunt.co/a7/f02d5f46″>bontragger</a> on <a href=”https://visualhunt.com/re10/d8ff3d07″>Visualhunt.com</a>
W dniach 3-4 listopada miało miejsce międzynarodowe spotkanie krajowych koordynatorów EDD. Dwudniowa sesja była okazją do wymiany doświadczeń z tegorocznej edycji projektu i podsumowania 50.000 wydarzeń w całej Europie. Omówiono również plany na przyszły rok.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowym zasięgu. Jak co roku, we wrześniu mieszkańcy Europy mogli bezpłatnie skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych (wystaw, warsztatów, spektakli, wycieczek z przewodnikiem). Zapoczątkowane we Francji przez Radę Europy w 1985 r. i kontynuowane jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy od 1991 r., zagościły w Polsce już w roku 1993. Europejskie Dni Dziedzictwa corocznie umożliwiają poznawanie dziedzictwa kulturowego poprzez wydarzenia tematyczne oferowane przez lokalnych organizatorów. Odbywają się co roku we wrześniu w 50 krajach – sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej i są organizowane w ścisłej współpracy z koordynatorami krajowymi. W tym roku miało miejsce aż 50.000 wydarzeń w całej Europie, z czego ponad 1200 w Polsce.
Podczas spotkania podsumowującego tegoroczną edycję, koordynatorzy krajowi wysłuchali sprawozdań z wybranych krajów. W imieniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogólnopolskiego koordynatora obchodów EDD w Polsce, Julia Włodarczyk przedstawiła podsumowanie tegorocznej, jubileuszowej edycji EDD w naszym kraju. Omówiła także polskie systemowe rozwiązania związane z organizacją Europejskich Dni Dziedzictwa.
Drugi dzień spotkania poświęcony był omówieniu przyszłorocznego, wspólnego tematu EDD, który dotyczyć będzie tzw. żywego dziedzictwa. Dwudniową sesję, która odbyła się w formule on-line, poprowadził nowy manager programu EDD z ramienia Rady Europy, Sergei Bazaraya.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku we wrześniu w 50 krajach – sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej i są organizowane w ścisłej współpracy z koordynatorami krajowymi. W tym roku miało miejsce aż 50 000 wydarzeń w całej Europie, z czego ponad 1200 w Polsce. Wydarzenia miały na celu rozpoznanie wartości wspólnego europejskiego dziedzictwa i potrzeby jego zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.