fbpx

Santiago de Compostela Pilgrim Routes

Szlaki pielgrzymek wiodących „od progu domu” do grobu św. Jakuba w Composteli w hiszpańskiej Galicji łączyły się z najdalszymi zakątkami Europy, ale także z odwieczną trasą Via Regia. W ramach cyklu #SzlakiKulturoweEDD przedstawiamy historię Szlaku Pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, który w 1987 r. otrzymał certyfikację Rady Europy. Uznano go za punkt odniesienia i wzór dla przyszłych projektów tego typu.

 

Wśród wartości wskazano, że:

Przez stulecia pielgrzymi mogli odkrywać nowe tradycje, języki i sposoby życia. Wracali do domów z bogatym bagażem kulturowym, co było rzadkością w czasach, w których dalekie podróże wiązały się z różnymi niebezpieczeństwami. Szlaki Pielgrzymkowe do Santiago de Compostela stanowią zarówno symbol tysiącletniej historii Europy, jak i wzór współpracy kulturalnej obejmującej cały kontynent.

 

Camino zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r., co było wyrazem uznania dla jego wyjątkowej oraz uniwersalnej wartości drogi pielgrzymkowej, ale także jej materialnych świadectw. Po poszerzeniach wpisu z 1998 i 2015 r., szlak funkcjonuje pod nazwą Camino Frances i Szlaków Północnej Hiszpanii, który obejmuje ok. 2200 km historycznych tras.

 

W skład Szlaku Rady Europy wchodzi 8 państw, w tym Polska. Od 2004 r. oznakowany jest symbolem muszli św. Jakuba odcinków Drogi do Composteli w Polsce, jako części europejskiej sieci Camino de Santago. Aktualnie w kraju jest blisko 6 tys. kilometrów szlaków jakubowych, które odtwarzają dawne trasy pielgrzymkowe.

 

Wędrując szlakami do Santiago podróżni mogą odnaleźć zarówno elementy dziedzictwa materialnego, takie jak miejsca kultu, szpitale i mosty, jak również dziedzictwa niematerialnego – pieśni, legendy i mity. Na polskich trasach szczególne znaczenie mają historyczne kościoły pod wezwaniem św. Jakuba, będące kluczowymi punktami na Szlaku. Wśród nich wyróżnia się m.in. gotycki kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu, którego XIV i XV- wieczna architektura oraz bogate wyposażenie czynią go jednym z najważniejszych zbytków regionu.

 

Więcej informacji na temat Szlaku <tutaj>.

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w całej Polsce! Czekają na Was rajdy rowerowe, piesze wycieczki, koncerty, wykłady oraz festyny, które prowadzą Szlakiem Santiago de Compostela lub są z nimi powiązane. To doskonała okazja, by odkryć bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Więcej o wydarzeniach <tutaj>.

 

Zachęcamy także do odwiedzenia profili organizatorów na mediach społecznościowych, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat nadchodzących wydarzeń. Do zobaczenia na Szlaku!

 

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

fot. Droga św. Jakuba w Polsce

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.