fbpx

Propozycje wydarzeń EDD dla organizatorów

W kontekście Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do udostępniania miejsc szczególnie związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym, ale również do pokazywania ich w szerszym znaczeniu, połączonym z ciekawym eksponatem, historią, sztuką oraz modą. Co zorganizować? Jak zachęcić do uczestnictwa? Przedstawiamy kilka propozycji wydarzeń, które mogą stać się inspiracją dla organizatorów tegorocznej edycji #EDD, która odbędzie się pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia.

 

Przykładowe wydarzenia:

 

  • We współpracy z miejscowym muzeum zidentyfikuj eksponaty, które najczęściej zmieniają miejsce i spróbuj prześledzić trasę, która doprowadziła je do muzealnej gabloty.

 

  • Przeanalizuj historię poczty i sieci komunikacyjnych, ale także zaprezentuj eksponaty związane z doręczaniem korespondencji. Przedstaw ich rolę w budowaniu połączeń między ludźmi.

 

  • Zorganizuj pokaz mody, na którym przedstawisz tradycyjne stroje. Do udziału w nim zaproś członków różnych społeczności, którzy będą mogli projektować i prezentować ubrania będące częścią ich kultury.

 

  • Nawiąż współpracę z miejscowymi grupami teatralnymi, by zorganizować cykl spektakli opartych na historii szlaku lub podróży związaną z Waszą miejscowością, w ramach którego widzowie będą musieli odwiedzić kilka miejsc położonych na tym szlaku.

 

  • Zorganizuj wycieczki z przewodnikiem, w ramach których odwiedzicie miejsca przedstawione w powieściach, wierszach, podkreślając przy tym wpływ literatury na wspólna europejską tożsamość.

 

  • Zaprojektuj grę interaktywną, w której gracze wcielą się w pisarzy i będą mogli podróżować po miejscach związanych z ich życiem i twórczością. Gra będzie oferować różnego rodzaju łamigłówki i zagadki.

 

  • Zorganizuj koncert muzyczny, na którym wystąpią artyści prezentujący różne formy muzyczne. Inicjatywa będzie połączeniem dźwięków i inspiracji różnych kultur muzycznych.

 

Więcej na temat organizacji wydarzeń w broszurze Rady Europy – publikacja Rady Europy w języku polskim 

 

 

fot. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

 

fot. Resulsa Obywatelska

 

fot. Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.