fbpx

Województwo dolnośląskie, podkarpackie, wielkopolskie - podziękowania dla organizatorów wydarzeń EDD

Dziękujemy wszystkim organizatorom wydarzeń z woj. podkarpackiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Mamy świadomość ogromu Państwa pracy, które przyczyniło się do budowania tożsamości kulturowej. Bez wątpienia daje to motywacje do dalszych działań i promowania naszego dziedzictwa na skalę globalną.

 

Za nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która promowała lokalną i jednocześnie europejską kulturę. Na to wspólne, radosne świętowanie woj. dolnośląskie zaprosiło przyjaciół, znajomych, sąsiadów z przeszłości i teraźniejszości, ale także tych spoza jego granic. Zachęcaliśmy ich do poznawania ważnych dla nas miejsc i krain, otworzyliśmy im drzwi zabytkowych budowli, poprowadziliśmy po dolnośląskich ścieżkach. Opowiadaliśmy także o historii naszych przodków, tutejszych tradycjach – smakach, rzemiosłach i folklorze. Wysłuchiwaliśmy oczywistych i nieoczywistych opowieści, legend i bajek. Byliśmy nie tylko organizatorami i obserwatorami, ale także reżyserami oraz aktorami w tym spektaklu ożywionych tradycji – tańczyliśmy, czerpaliśmy papier, nauczyliśmy się utrwalać nasze dziedzictwo.

 

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

https://www.instagram.com/reel/C11-Hl8oCE3/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

W województwie podkarpackim w projekt Europejskich Dni Dziedzictwa włączyło się 10 podmiotów. Zorganizowano 28 wydarzeń w 8 województwach, w których łącznie wzięło udział ponad 7 tys. osób. W Karpacka Troja Official Page odbyło się plenerowe spotkanie Święto plonów – odwieczna tradycja. Motywem przewodnim uroczystości były  obrzędy związane z zakończeniem żniw. Zaprezentowano także inscenizację Urodzaj – czas radości. Widowisku towarzyszyły korowody, pokazy wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, łucznictwa, dawne techniki tkackie z wykorzystaniem bardka oraz sposoby filcowania wełny. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 2 tys. osób. W ramach projektu zorganizowano także m.in.: wystawę fotografii Barbary Bodio, warsztaty rękodzielnicze, spotkanie z naftową tradycją w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, święto plonów, wycieczkę pieszo-samochodową Szlakiem pustelni, rodzinne warsztaty zabawkarstwa tradycyjnego Kolorowy świat zabawek, koncert zespołu WERNYHORA, wystawę  rysunków Marcina Sobczaka – Szkice z Podkarpacia.

 

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie (wycieczka szlakiem Pustelni)

 

W województwie wielkopolskim wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa odbywały się od Złotowa na północy, aż po Mikstat na południu. Dziękujemy wszystkim organizatorom, którzy w 31 miejscowościach zorganizowali prawie 100 wydarzeń. Wystawy, spacery tematyczne, spotkania z twórcami, wykłady, gry miejskie, festyny, kiermasze, koncerty, warsztaty, rajdy piesze i rowerowe ukazały niesamowite bogactwo dziedzictwa niematerialnego w Wielkopolsce. Muzeum Ziemi Złotowskiej przedstawiło Żywe tradycje w Zagrodzie Krajeńskiej. Podczas wydarzenia Zagroda Krajeńska zatętniła życiem dawnej wsi, razem z nią przenieśliśmy się w czasie do początku XX wieku – zaprezentowano umiejętności rzemieślników, gospodyń i twórców ludowych, którzy zaprosili do swojego świata pokazując, jak tworzyć unikatowe hafty krajeńskie, malowane na drewnie wzory krajeńskie czy zgłębić tajemnice prozdrowotnych właściwości ziół. Szkoła Świętego Rocha – Diecezjalne Sanktuarium i kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie po raz pierwszy włączyli się w obchody #EDD. Zorganizowali oni spotkanie u św. Rocha, uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, które znajdują się na Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego od 2015 r. Podczas spotkania uczestnicy mogli także obejrzeć film z 1993 r. Ku wzgórzu, który przedstawiał, jak zmieniały się uroczystości odpustowe na przestrzeni lat.

 

fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

https://www.instagram.com/reel/C14iP1QoBoZ/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

Dziękujemy za tak wiele powodów do refleksji i wzruszenia! To był dobry czas!

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.