fbpx

Podziękowania dla organizatorów wydarzeń EDD z woj. śląskiego, lubelskiego oraz opolskiego

Za nami kolejna edycja projektu Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się pod hasłem Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń. Dziękujemy serdecznie organizatorom z woj. śląskiego, lubelskiego oraz opolskiego za trud w przygotowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Dbajmy razem o nasze dziedzictwo kulturowe!

 

Województwo Śląskie to niezwykli ludzie, którzy wiedzą, jak mówić i wyrażać piękno lokalnego dziedzictwa. Jesteśmy przekonani, że uczestnicy tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odkryli jego cały przekrój, od Wielkiego Pieca Hutniczego, tradycji szklarskich, po dźwięki gajd w Beskidzie Śląskim. Tegoroczna odsłona #EDD po raz pierwszy została zainaugurowana regionalną konferencją prasową w Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Dziękujemy Dyrektorowi Muzeum oraz Pracownikom za pomoc w jej organizacji oraz udział w #EDD. Dziękujemy wszystkim organizatorom wydarzeń, a w szczególności depozytariuszom dziedzictwa niematerialnego.

 

fot. Centrum Koronki Koniakowskiej/NID

https://www.instagram.com/reel/C1ZaqKxIZR_/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

W województwie opolskim w projekt Europejskich Dni Dziedzictwa włączyło się blisko 90 organizatorów – od instytucji kultury, przez samorządy i organizacje pozarządowe, aż po osoby prywatne czy firmy. Zorganizowano ponad 160 wydarzeń w prawie 30 miejscowościach. Ubiegłoroczna edycja EDD była świetną okazją do ukazania bogactwa oraz różnorodności dziedzictwa kulturowego regionu – zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Dodatkowo  Stowarzyszenie Twórców Ludowych – oddział Opolski, obchodził razem z nami swoje 50-lecie. Podczas trwania projektu promowano także konkretne tradycje m.in.: hafciarstwo, tkactwo, zielarstwo, ziołolecznictwo, wyplatanie koron dożynkowych oraz plecionkarstwo. Ostatniej praktyce poświęcona była wojewódzka inauguracja EDD, zorganizowana w Chróścicach przez wójta Gmina Dobrzeń Wielki. W ramach EDD odbyły się również warsztaty dla twórców ludowych z prawa autorskiego. Ciekawość wzbudziła nauka szydełkowania prowadzona przez 11-letnią Klaudię naZamek w Niemodlinie. Wielką gratką dla uczestników projektu okazało się zwiedzanie wykopalisk archeologicznych w opolskiej katedrze – wzięło w niej udział ponad 800 osób.

 

fot. Zamek w Niemodlinie

https://www.instagram.com/reel/C1pKJpeI0lY/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA== 

 

Dziękujemy także wszystkim instytucjom, które przez ostatnie 8 lat współpracowały z Muzeum Wsi Lubelskiejprzy tworzeniu Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim. Szczególnie podziękowania dla podmiotów, które przygotowywały wydarzenia w ramach edycji Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń. Niezmiernie miło było nam współpracować z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń, fundacji i osobami prywatnymi – pasjonatami, którzy promują lokalne dziedzictwo materialne oraz niematerialne. Od Bug po Wisłę i to nie tylko jak Lubelszczyzna długa i szeroka – bo od Roztocza aż po krańce Podlasia. Nie bacząc na to, że takie zadanie to następna praca do wykonania, często pro publico bono. Każda taka inicjatywa to przechowywanie pamięci – niesienie jej i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Pozostaje nie bez znaczenia na lubelskiej ziemi – tu, gdzie powstało pierwsze muzeum na ziemiach polskich utworzone przez księżnę Izabelę Czartoryską. Życzymy sił i inspiracji w podejmowaniu nowych działań w ramach #EDD. Przygodę będzie kontynuowało z Wami Muzeum Narodowe w Lublinie, które od tegorocznej edycji jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim.

 

fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

https://www.instagram.com/reel/C1pKJpeI0lY/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

Mamy nadzieję, że już szykujecie program przyszłorocznej edycji pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia. Każdy z Was jest niezastąpiony, liczmy, że pełni energii we wrześniu 2024 r. spotkamy się na szlaku wydarzeń, podczas kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.