fbpx

Konferencja prasowa – inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2019

 

6 września 2019 r. w kawiarni Niepodległa. Miejsce spotkań w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 27. Europejskie Dni Dziedzictwa „POLSKI SPLOT”.

Prelegentami podczas konferencji byli:

  • Jan Kowalski – Dyrektor Biura Programu Niepodległa
  • Bartosz Skaldawski – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa
  • Dawid Gierkowski – Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wschowa
  • Marta Małkus – Prezes Stowarzyszenia Czas A.R.T.

Konferencję prowadziła Wioletta Łabuda-Iwaniak – rzecznik prasowy NID.

Jan Kowalski, Dyrektor Biura Niepodległa, który powitał gości i otworzył konferencję, zwrócił uwagę na to, że idea Europejskich Dni Dziedzictwa wpisuje się w założenia Programu „Niepodległa” poprzez różne inicjatywy organizowane, by świętować obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski przypomniał ideę Europejskich Dni Dziedzictwa, którą jest przede wszystkim edukacja na temat dziedzictwa poprzez żywy kontakt z zabytkami, tradycjami i historią. Omówił także hasło przewodnie EDD „polski splot” i zaprezentował tegoroczny spot promujący wydarzenia w całej Polsce. Zapowiedział również inaugurację nowej akcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która polegać będzie na popularyzacji znakowania zabytków, jako pierwszego kroku ku upowszechnianiu wiedzy o zabytkach i ich ochronie.

Dawid Gierkowski, Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wschowa przybliżył program ogólnopolskiej inauguracji EDD, która w tym roku odbędzie się w Wschowie. Podkreślił  zaangażowanie Urzędu Miasta Wschowy w promowanie lokalnego dziedzictwa i zwrócił uwagę jak ważne jest ono w kontekście świętowania okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości.

O przygotowaniach do ogólnopolskiej inauguracji EDD we Wschowie, programie w województwie lubuskim  opowiedziała Marta Małkus, Prezes Stowarzyszenia Czas A.R.T.

Wydarzenia wpisujące się w hasło przewodnie EDD „polski splot” będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli. Czytany wprost umożliwia organizację wydarzeń nawiązujących do tematu mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, a co za tym idzie zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

Tegoroczny temat EDD wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi na kwestii tworzenia niepodległego państwa polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 r. To również największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Ogólnopolska inauguracja 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa we Wschowie została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Patronem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest radio RMF FM.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.