fbpx

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 w Kruszwicy

Niezmiennie od 29 lat w Polsce odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Inauguracja co roku ma miejsce w innym mieście, powiecie czy województwie. W 2021 r. uroczyste otwarcie święta zabytków odbędzie w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Tematem przewodnim tegorocznych EDD są „Smaki dziedzictwa”. Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (staropolskich przepisach i kulinarnych zwyczajach).

 

11 września 2021 r. Kruszwica stanie się stolicą „Smaków dziedzictwa”. Podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD odbywać się będą pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych (w tym dań z gęsiny tak popularnych w tym regionie Polski), prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów czy zwiedzanie zabytków.

 

Dodatkową atrakcją pod Mysią Wieżą będzie pokaz gotowania na żywo, podczas którego gość specjalny imprezy – Robert Sowa, znany kucharz i restaurator, autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej – pokaże, jak przyrządzić danie  z wykorzystaniem lokalnych specjałów.

 

W dniach 11-12 i 18-19 września 2021 r. w całej Polsce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się setki wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym, a także – poprzez popularyzację takich miejsc, jak stare browary, piekarnie czy młyny – pokażą, jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury.

 

Podczas 2. i 3. weekendu września cała Polska będzie pachniała „Smakami dziedzictwa” i każdy, kto wybierze się na wydarzenie w ramach EDD, znajdzie dla siebie coś ciekawego, a na pewno smacznego. Wszystkie wydarzenia można znaleźć i zaplanować poprzez aplikację mobilną EDD i stronę www.edd.nid.pl. Zapraszamy!

 

***

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

 

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.