fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie wielkopolskim

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. Konferencja prasowa. Fot. Urząd Miasta Kalisza

 

W Kaliszu zaprezentowano wielkopolskie wydarzenia w ramach 31. Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Hasło Europejskich Dni Dziedzictwa związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wybór Kalisza na miejsce prezentacji wydarzeń zaplanowanych w Wielkopolsce, podczas 31. edycji tego przedsięwzięcia nie jest przypadkowy. Miasto od początku aktywnie uczestniczy w popularyzacji idei Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Na konferencji prasowej, 4 września, w kaliskim ratuszu, Narodowy Instytut Dziedzictwa reprezentowali: Beata Marzęta, koordynatorka #EDD w województwie wielkopolskim, Tomasz  Łuczak, koordynator regionalny NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Miasto Kalisz reprezentował Prezydent Miasta, Krystian Kinastowski i Wiceprezydent, Grzegorz Kulawinek oraz Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Grażyna Dziedziak oraz koordynator kaliskiego programu EDD w WKST, Anna Woźniak. W konferencji udział wzięły również przedstawicielki podmiotów zaangażowanych w przygotowanie wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: Anna Narewska, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu i Dyrektor III LO. im. M. Kopernika, Monika Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu oraz Jolanta Nowosielska, Dyrektorka PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu.

 

Beata Marzęta i Tomasz Łuczak z NID przybliżyli idee #EDD i Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oraz imprezy organizowane w Wielkopolsce. Następnie Anna Woźniak zaprezentowała kaliski program 31. Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Anna Narewska, Monika Sobczak-Waliś i Jolanta Nowosielska scharakteryzowały także wydarzenia organizowane w swoich instytucjach.

 

Wybrane wydarzenia w woj. wielkopolskim:

 

  • Kaliskie tradycje w pamięci zapisane

Wydarzenie „Kaliskie tradycje w pamięci zapisane” skupia się na tradycjach kulinarnych i muzycznych miasta oraz regionu. W programie opowieści i degustacje andrutu kaliskiego oraz koncert Zespołu Rodzanice pt. „Śpiewnik kaliski – inspiracje”. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Poznański szlak legend dla dzieci

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na „Poznański szlak legend dla dzieci”. To aktywny spacer po Starym Mieście, rozpoczynający się w Parku Stare Koryto Warty przy amfiteatrze. Rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat mogą wziąć udział w grze miejskiej, rozwiązując zagadki na trasie o długości około 2,5 km. Na zakończenie czeka nagroda – książka z poznańskimi legendami. Liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Koncert zespołu folkowego Buraky

Urząd Miasta Kalisza, 9 września, zaprasza na Koncert Grupy Folkowej BURAKY, który zainauguruje w Kaliszu 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni z różnych kultur, takie jak polskie, łemkowskie, ukraińskie, serbsko-łużyckie, bałkańskie i cygańskie, w nowoczesnych i żywiołowych aranżacjach. Tworzą także własne kompozycje inspirowane muzyką ludową, otwierając się na eksperymenty z różnymi stylami i brzmieniami. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.