fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 

Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa. Podczas wydarzenia przygotowano liczne atrakcje w całej Polsce, w tym w województwie świętokrzyskim. Z tej okazji, 4 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego odbyła się konferencja prasowa prezentująca wydarzenia, których kulminacja zaplanowana jest na 2 i 3 weekend września.

 

Podczas spotkania prezentującego 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim zapowiedziano wiele interesujących wydarzeń, a wśród nich warsztaty, pikniki, wystawy i wiele innych atrakcji. Inauguracja #EDD w województwie nastąpi podczas uroczystego wręczenia świętokrzyskich nagród muzealnych imienia Tadeusza Włoszka. Wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury.

 

W konferencji prezentującej #EDD udział wzięli: marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski; koordynatorka regionalna NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dr Nina Glińska; dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Rudnicka oraz Anna Ciulęba, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa.

 

Wybrane wydarzenia w woj. świętokrzyskiego:

 

  • Ludowe zwyczaje i obrzędy w wymiarze współczesnym

Nowoczesne spojrzenie na tradycje ludowe i obrzędy. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, 9 września, zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych z zakresu etnografii: „Zmówiny” (2016), „Wesele świętokrzyskie” (2016), „Lasowiackie gusła” (2015), „Wielkie pranie w Bartosów” (2012). Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Piknik krzemienny

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach #EDD zaprasza do odkrywania zawodów ludzi epoki neolitu, takich jak garncarz, tkaczka, rolnik i górnik, podczas którego będzie można zobaczyć, jak te zawody ewoluowały. Piknik Krzemienny rozpocznie się w sobotę 16 września przy świetlicy w Rudzie Kościelnej (gmina Ćmielów). W niedzielę 17 września piknik będzie kontynuowany na terenie zrekonstruowanej pradziejowej osady w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki, które jest miejscem unikatowym na terenie województwa świętokrzyskiego, będącym Pomnikiem Historii, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO. Szczegółowe informacje na temat pikniku >tutaj<.

 

  • Legendy i rękodzieło – żywe dziedzictwo w Nowym Korczynie

9 września na Rynku w Nowym Korczynie odbędzie się wydarzenie kulturalne przybliżające wartość lokalnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W programie m.in. koncerty, wystawy artystów lokalnych, warsztaty haftu płaskiego, zwiedzanie Domu Długosza oraz opowieści i kroniki prezentowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Szczegółowe informacje >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.