fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie śląskim

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. Konferencja prasowa w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 – konferencja prasowa w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

 

W Sali Lustrzanej zamku w Pszczynie odbyła się konferencja prasowa prezentująca założenia i główne atrakcje organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim. Kulminacja wrześniowych wydarzeń pod szyldem #EDD odbędzie się w drugi i trzeci weekend września.

 

Tegoroczne hasło – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze.

W konferencji prasowej prezentującej, wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim udział wzięli: Agata Mucha, koordynator EDD w woj. śląskim – Narodowy Instytut Dziedzictwa; Małgorzata Wójcik, kierownik Działu Edukacji –

Muzeum Zamkowe w Pszczynie; Dominika Gonciarz, Dyrektor Skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej; Ewa Cudzich, Prezes Polskiego Muzeum i Stowarzyszenia im. artysty Jana Wałacha.

 

Wybrane wydarzenia w woj. śląskim:

 

  • Pokaz konserwacji woskiem zabytkowych podłóg drewnianych

Parkiety Muzeum Zamkowego w Pszczynie mają ponad 150 lat. Na spotkaniu pracownicy Muzeum opowiedzą o sztuce pielęgnacji zabytkowych mebli, technikach malarskich oraz konserwacji parkietów. Pokaz odbędzie się 9 września. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Europejskie Dni Dziedzictwa w roku jubileuszowym 70-lecia Zespołu „Śląsk”

W ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza do zwiedzenia siedziby Koszęcina, gdzie będzie można zobaczyć wystawy stałe i czasowe z zakresu etnografii, historii oraz działalności artystycznej Zespołu. Będzie to również okazja do zobaczenia zrewitalizowanej siedziby Zespołu „Śląsk”, jednego z największych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. 9-10 i 16-17 września 2023 roku. Wydarzenie jest bezpłatne. Szczegółowe informacje >tutaj<. Przy tej okazji warto dodać, że Zespołu „Śląsk” wykonuje m.in. na scenach całego świata polonezy, oberki, mazury, krakowiaki czy kujawiaki, a „Polskie tańce narodowe” zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2015 roku.

 

  • Plenerowy Koncert Orkiestry Dętej Katowice

9 września w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Katowice, która kontynuuje dziedzictwo górniczych orkiestr. Podczas występu usłyszymy utwory ze specjalnie wybranego repertuaru, skoncentrowanego na tradycyjnych śląskich melodiach i marszach, nie tylko tych związanych z górnictwem. Warto dodać, że w tym roku kulturowe tradycje górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Uroczyste spotkanie mieszczan żywieckich w Ratuszu

16 września w Urzędzie Miasta Żywiec odbędzie się uroczyste spotkanie mieszkańców Żywca w Ratuszu z okazji wpisania „Tradycji wykonywania, ubierania i noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkania będą prezentacje strojów, prezentacje multimedialne, wykład historyczny oraz wystąpienia gości, w tym grup wcześniej wpisanych na Listę. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Tradycje od pokoleń – zwiedzanie ludwisarni rodziny Felczyńskich

16 września zachęcamy do wizyty w Taciszowie, w wyjątkowym miejscu – ludwisarni Felczyńskich, która jest w rękach tej samej rodziny już od siedmiu pokoleń. To tu odlewane są dzwony. Zwiedzający będą mieli szansę zajrzeć w każdy zakątek ludwisarni i poznać trudną, ale pasjonującą drogę, którą przeszły kolejne pokolenia Felczyńskich, dążąc do doskonałości. Szczegółowe informacje >tutaj<. Przy tej okazji, warto wspomnieć, że „Tradycyjna technika ludwisarska stosowana w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie”, w 2016 roku została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

  • Koronka ciągle żywa – od pokoleń związana nicią

W Centrum Koronki Koniakowskie prezentowana jest wystawa dotycząca niezwykłej tradycji koronki koniakowskiej, praktykowanej przez kobiety w Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce w Beskidzie Śląskim od ponad 140 lat. To wyjątkowe dziedzictwo, które jest ciągle kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Koronka koniakowska jest unikalna i nie jest tworzona w żadnym innym regionie Polski ani na świecie. Tradycja wytwarzania koronki koniakowskiej została wpisana w 2017r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zachęcamy do obejrzenia wystawy w Centrum Koronki Koniakowskiej. Szczegółowe informacje >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.