fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – podsumowanie i podziękowania!

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce okazała się wielkim sukcesem! Nieocenione okazało się zaangażowanie ponad 500 organizatorów ze wszystkich regionów kraju, dzięki którym w ciągu dwóch wrześniowych weekendów (11-12 i 18-19) mogliśmy wziąć udział w prawie 1000 niezwykłych, różnorodnych wydarzeń. Ponad 200 000 osób skorzystało z propozycji programowej EDD w całej Polsce. Dziękujemy!

 

Nad przygotowaniami do święta zabytków czuwał Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa, przy wsparciu 16 koordynatorów wojewódzkich.

 

29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Temat pozwalał na opowiedzenie nie tylko o materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również o dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.

 

„Smaki Dziedzictwa” zachęcały do ​​poznawania tradycyjnych produktów regionalnych i przepisów wzbogaconych wpływami innych kultur i religii. Polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, przetworami czy smakami dzieciństwa. Uczestnicy EDD mieli okazję wyruszyć w sentymentalną podróż, pełną wydarzeń promujących wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.

 

W tym roku, starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających odbiorców, w tym również tych z pokolenia wychowanego w świecie technologii, zdecydowaliśmy się na stworzenie aplikacji mobilnej Europejskich Dni Dziedzictwa! Aplikacja od września bieżącego roku jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Ma ona na celu ułatwienie, a zaraz przyspieszenie wyszukiwania wydarzeń w najbliższej okolicy. Zarówno aplikacja, jak i nowa odsłona strony miały za zadanie przedstawić EDD w nowej, wirtualnej jakości – bardziej intuicyjnej dla użytkowników, sprawiając, że dziedzictwo jest dostępne w ciągu sekundy na wyciągnięcie ręki.

 

Strona www.edd.nid.pl jak co roku zgromadziła wszystkie informacje o wydarzeniach, które były realizowane przez organizatorów. W 2021 roku ulepszyliśmy platformę, by każdy z odbiorców mógł w odświeżonej szacie graficznej i przy pomocy ulepszonej nawigacji znaleźć informacje, które go najbardziej interesują. Według statystyk stronę odwiedziło ponad 67 150 użytkowników, otwierając ją ponad 179 150 razy.

 

Facebook EDD https://pl-pl.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/ ruszył w zupełnie nowej odsłonie – zarówno pod względem jednolitej grafiki, jak i treści. Zależało nam na dialogu zarówno z organizatorami, jak i uczestnikami tegorocznych wydarzeń. Staraliśmy się jak najlepiej przedstawić temat dziedzictwa kulinarnego – przywołując zapomniane tradycje i przepisy, pokazując związane z przetwórstwem obiekty, opowiadając o niezwykłych warzywach, owocach czy przyprawach. Wszelkie posty miały na celu zarówno zainspirować odbiorców, jak i pomóc w promocji wydarzeń wskazanych przez wojewódzkich koordynatorów.

 

W bieżącym roku zaprosiliśmy do współpracy również przedstawicieli świata kultury i kuchni, mając nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu zachęcimy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa nowych odbiorców i organizatorów. Nagraliśmy podcast ze znanym niemal wszystkim Robertem Makłowiczem, promujący temat przewodni EDD – „Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza”. Przygotowaliśmy spot telewizyjny (z napisami i audiodeskrypcją) z udziałem kucharza Jarosława Uścińskiego, w którym temat dziedzictwa kulinarnego został ukazany w kontekście życia codziennego – jako nieodłączny element naszego życia, niemożliwy do zapomnienia. Wreszcie nagraliśmy spot radiowy z udziałem znanej wokalistki – Meli Koteluk, który skierowaliśmy  szczególnie  do młodego pokolenia, by wzbudzić w nim chęć poszukiwań tradycyjnych smaków w miejscu, którym żyją, uczą się czy pracują.

 

Jako ogólnopolski koordynator EDD staraliśmy się wykorzystać wszelkie dostępne narzędzia, by dotrzeć z informacją o tym wydarzeniu do jak największej liczby odbiorców. Pomogły nam w tym media regionalne i ogólnopolskie (w tym RMF FM i TVP), w których ukazało się wiele audycji i wywiadów, promujących zarówno idee Europejskich Dni Dziedzictwa, jak i najciekawsze wydarzenia w poszczególnych regionach.

 

10 września 2021 roku w Warszawie obyła się konferencja prasowa EDD z udziałem m.in. prof. Magdaleny Gawin – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Bartosza Skaldawskiego – Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Inauguracja ogólnopolska Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas której nie zabrakło pokazów kulinarnych mistrzów kuchni, degustacji potraw regionalnych czy prezentacji prężnie działających kół gospodyń wiejskich, odbyła się 11 września br. w Kruszwicy (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Dla popularyzacji EDD w przestrzeni publicznej stworzyliśmy wiele materiałów, które zwracały uwagę na zbliżające się święto zabytków, takich jak plakaty, ulotki czy różnorodne gadżety. Największym zainteresowaniem cieszyły się bawełniane torby w charakterystycznych barwach EDD, które zagościły na ulicach, drogach i ścieżkach niemal wszystkich zakątków Polski, a czasem i za granicą.

 

Tegoroczna edycja uzyskała patronat narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem przedsięwzięcia było Centrum Archiwistyki Społecznej. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

Serdecznie dziękujemy, w imieniu całego Narodowego Instytutu Dziedzictwa, za zaangażowanie i wspólne świętowanie 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa! Mamy nadzieję, że temat dziedzictwa kulinarnego pomógł odkryć wiele zapomnianych wraz z upływem czasu historii, tradycji, przepisów i miejsc, które na nowo zagoszczą w naszym codziennym życiu. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Europejskich Dni Dziedzictwa oraz już dziś zapraszamy do udziału  w przyszłorocznej jubileuszowej edycji.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.