European Heritage Days w Bośni i Hercegowinie
W dniach 2-4 lipca w Izbie Narodów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny, odbyło się spotkanie European Heritage Days. W wydarzeniu uczestniczyła Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz przedstawiciele EDD z krajów członkowskich, którzy omawiali sposoby angażowania lokalnych społeczności i młodzieży w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz przygotowania do tematu „Heritage in Danger” 2026.
Pierwszy dzień konferencji poświęcono wymianie pomysłów i dobrych praktyk w zakresie angażowania lokalnych społeczności oraz młodzieży w Europejskie Dni Dziedzictwa 2024. Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprezentowała polską formułę EDD, podkreślając znaczenie regionalnej współpracy i różnorodności kulturowej, która przyczynia się do atrakcyjności wydarzeń. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z projektem #HeritageMakers, ale także spotkać się z młodymi twórcami dziedzictwa z Montenegro oraz Bośni i Hercegowiny, którzy podzielili się swoją wizją na temat dziedzictwa oraz przedstawili sposoby na jego interpretacje.
W dniach 3-4 lipca odbyły się spotkania grupy roboczej, koncentrującej się na temacie „Heritage in Danger” zaplanowanym na 2026 rok. Grupa koordynatorów z Bośni i Hercegowiny, Polski, Chorwacji, Gruzji i Grecji, wraz z sekretariatem ze Strasburga oraz facylitatorem, którego rolę pełnił prof. Mike’a Robinsona, intensywnie debatowała nad włączeniem młodzieży w Europejskie Dni Dziedzictwa oraz możliwościami międzynarodowej współpracy i aktywizacji lokalnych społeczności. Następnie uczestnicy wzięli udział w spacerze po Sarajewie, który pozwolił im zgłębić tematy związane z zagrożeniami dla dziedzictwa kulturowego oraz problematyką opuszczonych i trudnych do ochrony obiektów. Konferencję zakończył wykład Moniki Redondo-Alvarez z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Rady Europy, odnośnie Konwencji Rady Europy w sprawie przestępstw przeciwko dobrom kultury tzw. Konwencji z Nikozji.
Spotkanie European Heritage Days w Bośni i Hercegowinie stanowiło istotną platformę wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy podkreślili znaczenie międzynarodowej współpracy i aktywnego zaangażowania młodych ludzi w proces ochrony dziedzictwa, co jest kluczowe dla zachowania kulturowego bogactwa Europy.